‘Ege İncisi’yle dezavantajlı gruplara zeytin dalı

‘Ege İncisi’yle dezavantajlı gruplara zeytin dalı

Muğla’da tüm Türkiye’ye örnek olacak ‘Ege İncisi’ projesiyle, toplumda dezavantajlı gruplar olarak nitelendirilen vatandaşlara devlet eliyle zeytin dalı uzatılıyor. Muğla Valisi Esengül Civelek’in teşvikleriyle, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen ‘Ege İncisi’ projesi kapsamında başta suça sürüklenmiş çocuklar olmak üzere, 18 kişi ilk olarak Muğla’da Patırtı Tekstil A.Ş’de işe başlayacak.

Sevil Yılmaz

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, protokol imza töreninde Ege İncisi adlı proje ile Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı harekatı arasında benzerlik kurarak şunları söyledi: “Biliyorsunuz, Afrin’de Zeytin Dalı harekatımız var. Devletimizin güdümünde. Biz de dezavantajlı insanımıza bir zeytin dalı uzatıyoruz. Son dönemdeki belki de en güzel zeytin dalı. Devletimiz olarak dezavantajlı insanımıza bir zeytin dalı uzatıyoruz. Güzel bir projeye hep beraber imza atacağız.”

“Sorumlu Fert, Güvenli Kent” sloganıyla hazırlanan ve yürütülmeye başlanan proje kapsamında ilk protokol, 18 kişinin iş başı yaptırılacağı Patırtı Tekstil A.Ş ile imzalandı. Protokol imza törenine Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İşkur Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli ve Patırtı Tekstil A.Ş Genel Müdürü Önder Türker katıldı. Projede koordinatör olarak görev alan Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Şube Müdürü Müzeyyen Yıldırım da imza töreninde hazır bulundu. Proje kapsamında toplumda, başta suça sürüklenmiş çocuklar olmak üzere dezavantajlı sosyal gruplar olarak yer alan kişilerin iş başı eğitim programlarına katılımı sağlanarak programı başarı ile tamamlamaları, sonrasında da  işbaşı eğitim programlarının düzenlendiği işyerlerinde istihdam edilmeleri amaçlanıyor. 

Bu bağlamda ilk olarak Patırtı Tekstil A.Ş. isimli işyerinde dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertlerden toplam 18 kişi 3 ay sürecek olan değişik meslek dallarında ( Muhasebe, Grafik Asistanı, Paketleme, Barkodçu, Stüdyo Asistanı, Müşteri Hizmetleri, Sosyal Medya Personeli, Depo Personeli) işbaşı eğitim programına başlaması sağlanarak, program süresince katılımcılara günlük 61.65 TL olan aylık asgari ücret düzeyindeki cep harçlığı ile katılımcıların genel sağlık sigortaları ve iş kazası meslek hastalığı primleri  Çalışma ve İş Kurumu Muğla İl Müdürlüğünce karşılanacak.

Protokol imza töreninde konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Sorumlu Fert, Güvenli Kent dedik. Ege’nin İncisi dedik. Taşın altına elimizi sokmalıyız dedik.  Dezavantajlı durumdaki 18 kardeşimiz 3 ay süreyle günlüğü 61,65 TL olmak üzere çalışmaya başladılar. İş Kurumu İl Müdürlüğümüzde 3 ay süreyle eğitim alacaklar ve daha sonra işbaşı yapacaklar. Bunu bir firmamız gösterdi. Güzel bir davranış. Teşekkür ediyoruz. Bu tür projeler geldiği sürece Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı olarak biz gereken desteği vermeye hazırız” dedi.

Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, proje protokolünü yaparken, Muğla’nın istihdamına katkıda bulunmanın yanında kentin güvenliğine de önemli katkılar sağlayacağını belirttiğini söyledi. Çetinkaya, “Bu projeyi önemsiyoruz ve projenin ilk uygulaması olarak da özel olarak seçilmiş 18 insanımızı istihdama yönelik ilk adımı atmış bulunuyoruz. Bu projenin kapsamı sadece kent merkezi ile sınırlı değil, Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi ilçelerimize de yayacağız projeyi” diye konuştu.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, 3 ayda bir Muğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında ‘İl İstihdam Toplantısı’ gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu proje de ilimizin istihdamına yönelik yapılan çalışmaların bir parçası. Ege’nin İncisi projesi de bunlardan birisi. Proje kapsamında birinci işbaşı eğitim programı protokolünü Cumhuriyet Başsavcımız ve Emniyet müdürümüzün katılımları ile işverenimiz ile imzaladık. 3 ay boyunca dezavantajlı gruplardan oluşan 18 kişilik grup kurumumuz tarafından eğitim verilecek ve ardından işyerinde iş başı yapacaklar” şeklinde konuştu.

Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları, özel sektör işyerleri ve vatandaşlar, 1 Ocak 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında, gönüllü destekçi olmak istedikleri takdirde, yapacakları basın açıklamaları ile projenin gönüllü destekçisi olabilecekleri açıklandı.


 

 

DİĞER HABERLER