“İhraçların sorumlusu Üniversite Yönetimi”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde görev yapan ve geçen yıl “Barış Bildirisi”ne imza atan Eğitim Sendikası üyesi 6 akademisyen son yayınlanan KHK ile ihraç edildi. İhraç edilen 4 akademisyen tarafından yapılan açıklamada, “Üniversite de hak ihlaleri yapıldı, baskı yapıldı.  İnsanlar meslektaşlarını ihbar etmeye başladılar, çünkü kapalı zarflarla görüş istendi. Baskılarla birlikte yalan ihbarlar üniversite yönetimi tarafından teşvik edildi. Bu baskıların ve ihraçların en büyük sorumlusu üniversite yönetimidir” denildi.
Altar Zeyhan
Son yayınlanan 689 sayılı KHK ile Türkiye’de 66 Eğitim Sendikası üyesi ihraç edildi. Muğla’da ise; Dilek Hattatoğlu, Umut Soytaş, Demet Bolat, Deniz Ali Gür, Gözde Özdikmenli Demir, Ezgi Burgan ihraç edilenler arasında yer aldı. İhraçla ilgili açıklama yapan 4 akademisyen, ihraçların gerekçesinin belirtilmediğini ve kendilerine yargı yolunun kapalı olduğunu dile getirdiler.
Akademisyenlerden bir tanesi, “Üniversite de hak ihlaleri yapıldı, baskı yapıldı.  İnsanlar meslektaşlarını ihbar etmeye başladılar, çünkü kapalı zarflarla görüş istendi. Baskılarla birlikte yalan ihbarlar üniversite yönetimi tarafından teşvik edildi. Bu baskıların ve ihraçların en büyük sorumlusu üniversite yönetimidir” dedi.
“Bunun adı darbe fırsatçılığı”
“Barış Bildirisi”ne imza atmalarından sonraki süreci anlatan bir akademisyen ise, “Akademisyen olmak bu kadar zor iken, bu kadar kolay ihraç edilmek çok üzücü. Biz gerçek diplomalarla geldik bu yerlere. Diplomalarımızda bir şaibe yok. Geçen yıl bize soruşturma açıldığında disiplin yönetmeliği dışında ceza aldık. Bizim ceza aldığımız bir eylemle ilgili bir kez daha soruşturma açıldı. Bunun adı darbe fırsatçılığıdır” diye ifade etti.

DİĞER HABERLER
Kendi elektriğini üreten tesis kapılarını öğrencilere açtı  haberi

Kendi elektriğini üreten tesis kapılarını öğrencilere açtı

 
Kendi elektriğini üreten tesis kapılarını öğrencilere açtı
Muğla tarımına 63,6 Milyon TL’lik yatırım haberi

Muğla tarımına 63,6 Milyon TL’lik yatırım

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların De ...
Muğla tarımına 63,6 Milyon TL’lik yatırım
Yunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ şüphelileri adliyeye sevk edildi haberi

Yunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ şüphelileri adliyeye sevk edildi