“Kadın Hükmünde Kararname ile Diyanet kapatıldı"

Muğla KESK Şubeler Platformu’nun çağrısıyla, Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan grubun, ‘Çocuklarımızı gericiliğe teslim etmeyeceğiz, Diyanet peşindeyiz’ başlıklı eyleminde grup adına konuşan SES Muğla Kadın Sekreteri İlknur Başer, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması gerektiğini söyleyerek, “OHAL yönetiminde yaşıyorsak; o zaman Kadın Hükmünde Kararname ile Diyanet kapatılmıştır, hepimize hayırlı olsun” dedi.

Sevil Yılmaz

Basın açıklamasına destek vermek amacıyla Muğla'daki demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve kadın örgütleri katıldı. Basın açıklama metnini Eğitim Sen Muğla Şube Kadın Sekreteri Özlem Şahin Güngör gerçekleştirdi. Açıklama öncesi İran'da gericiliğe karşı isyan bayrağını başörtüsünü sopaya geçirip sallayarak ortaya koyan İranlı kadınların mücadelesi selamlandı. Açıklama esnasında ‘Kadın, çocuk düşmanı Diyanet kapatılsın”, “Diyanet; sus, sus, sus konuşma,

hayatımıza karışma” sloganları atıldı.

Diyanet peşindeyiz diyen grup adına basın açıkamasını okuyan Eğitim Sen Muğla Şube Kadın Sekreteri Özlem Şahin Güngör, şöyle konuştu: “AKP-Saray rejimi iktidarı süresince çocuk istismarı, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz giderek artmıştır ve her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, öldürüldüğü, çocuklarımızın yurtlarda, okullarda tacize, tecavüze uğradığı haberleri düşmektedir. AKP iktidarı eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçilmesiyle birlikte çocuk yaşta evliliklerin önünü açmış, çocukların eğitim hakkının gasp edilmesine yol açmıştır. Eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır. Üstelik çocuk yaşta evliliklerin basit bir “sonuç” olmadığı, bir zihniyetin yansıması ve bilinçli bir şekilde izlenen bir politikanın ürünü olduğu bugün bir kez daha açıkça görülmektedir.

“6 yaşındaki çocukla evlenilebileceğini” ve “çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor” diyen Nurettin Yıldız;  “Tesettürsüz kadınları gelen öpsün giden yalasın” diyen İsmail Ağa Cemaati üyesi Metin Balkanlıoğlu; “Kadınlar pantolon giymesin, kaşlarını aldırmasın, üniversiteye gitmesin” diyen doktor İhsan Şenocak; ve bu anlayışa sahip cemaat ve vakıflar, MEB ile imzalanan protokoller eliyle okullara sokulmuşlardır.  Diyanetin “babanın kızına şehvet duyması haram değil”, “boşanma erkeğin boşsun demesiyle gerçekleşir” fetvaları üzerine en son fetvası, nasıl bir toplumsal-kültürel yaşam dayatıldığının göstergesidir. Bu yaşamda kadınlar ve çocuklar sadece teferruattan ibarettir. Bir çocuğa “anne senin kazandığın para harammış, çalışmanı istemiyorum” dedirten, “çok günahım birikmeden ölmem lazım” cümlesini söyleten müfredatın kadın ve çocuk düşmanı zihniyeti bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamalarında kendini göstermektedir. Bu fetvalar tesadüf değildir. “Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir; erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir” açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanlığı, AKP’nin kanunları değiştirerek gerçekleştirmek istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte, çocuk istismarını, tacizi, tecavüzü meşrulaştırmaktadır.

Üstelik Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan “haberlerin gerçeği yansıtmadığı” yönündeki açıklama, haberin kaynağı olarak dini kavramlar sözlüğüne referans vermektedir. Resmi bir kaynak olan sözlükte yer alan “buluğ” maddesi haberleri doğrulamakta, aynı açıklamayı tekrar eden içeriğiyle kötü niyetli olanın kim olduğunu da açıkça ortaya koymaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ellerini çocuklarımızın üzerinden çekmelidir.

Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan, AKP iktidarının ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Bizler, Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle yaratılmaya çalışılan bu karanlığı, Ensar’dan, Aladağ’dan Dikili’deki yurtlardan tanıyoruz. Kadınları kamusal alandan uzaklaştırmaya, bağımlı kılmaya, sömürüyü derinleştirmeye çalışan, çocuk istismarını teşvik eden yasal düzenlemeleri ve söylemleri reddediyoruz. Çocuklarımızın, çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız; çocukların şen kahkahalarla, özgürce oynadığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim ve yaşam için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Gerici, dinci AKP iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarına asla teslim olmayacağız.

Diyanetin fetvalarını Medeni Kanun ve Anayasanın yerine koyan iktidar, en son dün Süleyman Soylu’nun kendini hukuğun yerine koyarak polisi ayak kırmaya davet eden açıklaması ülkenin hukuksuzca yönetildiğinin göstergesidir.”

Açıklama grup sözcülerinin , “Kadın Hükmü’nde Kararname ile Diyanet Kapatılmıştır. Hepimize hayırlı olsun” ifadesiyle sona erdi.

 

DİĞER HABERLER