“Maden işçileri örgütlenmeli”

 

“Maden işçileri örgütlenmeli”

Türkiye Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan, Sendikasının Yatağan Şubesi 11. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, maden işçilerinin örgütlenme mücadelesinin genişletilmesi ve sağlamlaştırılması gerektiğini belirtti.

Sevil Yılmaz

İlhan, özelleştirilmek istenen şeker fabrikalarıyla ülkenin geleceğinin satıldığını belirterek şöyle konuştu: “ Özelleştirilmek istenen şeker fabrikalarıyla ülkenin hem varlıkları, hem üretim gücü, hem sağlığı, hem de geleceği satılıyor. Şeker fabrikalarını önce satarak, sonra kapatarak pazarı tamamen sağlıksız yapay tatlandırıcılara, mısır şurubuna bırakılacak bir süreç başlamak üzere. Mısır şurubu ve nişasta üretiminde bir dünya devi olan Amerikan cargill firmasının şeker fabrikalarının özelleştirilmesindeki rolünü ise ilerleyen süreçte hepimiz izleyip göreceğiz. Sendikaların, işçilerin pancar üreticilerinin, yöre halkının birleşerek bu özelleştirmelere karşı direnmesi gerekiyor. Biz ulusal çıkarlarımız için, milli güvenliğimiz için ve toplumsal sağlımız için dün özelleştirmeye karşıydık bugün de karşıyız! Biz kim miyiz;  biz işçiyiz,biz emekçiyiz,biz üreteniz,biz alınterini ekmeğine katanız. Biz milyonlarız, biz Türkiye'yiz.”

“MADENCİLERİN BİR ÖRGÜTÜ OLMALI”

İlhan, maden işçilerinin örgütlenmesi gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Biz maden işçileri olarak üretim sürecinde olduğu gibi hak ve hukukun korunmasında da, emek ve demokrasi mücadelesinde de öncü olmaya çalıştık.Ve öncü olmaya devam edeceğiz.  Bu örgütlülüğü daha da genişletmeli ve sağlamlaştırmalıyız. Nerede bir maden işletmesi varsa sendikamız orada olmalı, nerede bir mücadele varsa maden işçisi orada olmalı. Bu açıdan da siz işçi kardeşlerime sorumluluklar düşüyor. Gücümüz birliğimizden ve örgütlülüğümüzden geliyor.”

“KİT’LERİN SORUNUNA GÖNLÜMÜZ RAZI DEĞİL”

Genel kurulda divan başkanlığına seçilen Maden İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, genel kurul öncesi yaptığı konuşmada maden işçilerine ve işverenlere seslendi. Maden işçilerinin hak ettiği ücretin verilmesini isteyen Akçul, “Son zamanlarda gündeki oluşturan KİT’ler meselesi var. KİT’lerde çalışan 50 bin taşeron işçi arkadaşımız kadro beklemektedir. Bir milyon civarında taşeronu ağır iş yapmayanları kadroya alıyorsunuz, ama en ağır koşulda yani 20’de bir orana tekabül eden 50 bini bu haktan mahrum edeceksiniz. Buna ne gönlümüz razı, ne de vicdanımız. Ben Türk-İş başkanının bunun mücadele vermesine devam edeceğine peşini bırakmayacağına inanıyorum. Bizlerin de bu haklı mücadelede sonuna kadar onun yanında olacağımızı bildirmek isterim. Yatağan deyince bir hakkı iade etmemiz gerekiyor. Burada Türk tarihine ve işçi tarihine altın harflerle yazılacak bir mücadele verildi. 447 gün dile kolay tarihte görülmemiş bir mücadele örneği. Neydi kavgamız. Ekmek kavgası, aş kavgası iş kavgasıydı. Bu haklı mücadelede Türkiye Maden İşçileri Sendikası hep burada oldu, tüm teşkilatımız burada oldu. Biz olamadıysak gönlümüz hep burada oldu. O mücadeleyi sonuna kadar destekledik ve sonuna kadar da yanlarında olduk. Geldiğimiz noktada özel firmalarla çalışmak zorundayız onlarında hiçbir kusuru olduğunu düşünmüyorum. Burada özellikle vurgulamak istediğim bir şey var, maden işçisini asgari ücretin biraz üzerinde bir ücrete mahkûm etmeyin. Geçinilebilir bir ücreti bizlere çok görmeyin” diye konuştu.

Türkiye Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi’nin 11. Olağan Genel Kurulu’nda 100 delege oy kullandı. Tek listeyle gidilen genel kurul sonucunda mevcut başkan Osman İlhan güven tazeleyerek tekrar başkanlığa seçildi.

Genel kurula CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, CHP Menteşe İlçe Başkanı Erkan Aydın, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, İyi Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Bilgi Taşkıran ve çok sayıda stk temsilcisi ile partililer katıldı.

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER