Nurettin Demir emekli olamayan Bağ-Kur esnafına umut oldu

 

Nurettin Demir emekli olamayan Bağ-Kur esnafına umut oldu

1 milyon 300 bin kişiye emeklik yolu açıldı

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir tarafından meclise verilen önerge ile prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan Bağ-Kur esnafına emeklilik yolu açıldı. Meclisten geçen önerge ile son çıkan Bağ-Kur prim affı tasarısı genişletildi. Dondurulan prim borçlarının asıl alacak üzerinden hesaplanıp faizlerinin silinmesine olanak sağlayacak yeni tasarının, resmi gazetede yayınlanmasının ardından ülke genelinde yaklaşık 1 milyon 300 bin borçlu Bağ-Kur esnafı SGK’ya başvurarak emekli olabilecek.

 

Muğla’nın Ula İlçesinde kahve işleten ve prim borcunun bugünkü prim kuru üzerinden hesaplanarak yüksek çıkmasından dolayı emekli olamayan Bağ-Kur esnafı Hıdır İltemiş, Meclis’te af yasasını canlı olarak izlediği sırada CHP’li Nurettin Demir’i aradı. Hıdır İltemiş’in konuyu CHP’li vekile iletmesinin ardından Nurettin Demir meclise önerge sundu. Onaylanan önerge ile son çıkan Bağ-Kur prim affı tasarısı genişletildi. Yeni tasarı ile Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin borçlu Bağ-Kur esnafına emeklilik yolu açıldı. Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından borçlu Bağ-Kur esnafı SGK’ya başvurarak peşin ya da taksitli olacak şekilde borçlarını ödeyerek emekli olabilecek.

AF KAPSAMINA ALINDI

Daha önce çıkan kanunlarla hizmet ve prim borçları silinen yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi emekli olmak için SGK’ya müracaat ettiğinde prim borçları bugünkü prim kuru üzerinden hesaplanıyordu. Bu şekilde çok yüksek borçlar çıkıyor ve borçlu Bağ-Kur esnafı emekli olamıyordu.

Nurettin Demir’in meclise verdiği önerge sonrası çıkan affın kapsamının genişletilmesi ile dondurulan bağkur prim borçlarının af kapsamına alınmasına olanak sağlandı.

ESNAF HIDIR İLTEMİŞ DEMİR’E TEŞEKKÜR ETTİ

Muğla’nın Ula İlçesi’nde kahve işleten ve emekiliği geldiği halde prim borcunun bugünkü prim kuru üzerinden hesaplanarak yüksek çıkmasından dolayı emekli olamayan Hıdır İltemiş, “Meclisi canlı olarak izliyordum. Vekilimiz Nurettin Demir’i arayarak konuyu kendisine ilettim. Vekilimiz de üzerine düşen görevi yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum. Benim gibi ülke genelinde çok kişi var. Hepimiz vekilimiz sayesinde emekli olabileceğiz” diye konuştu. 

DİĞER HABERLER