2018’de hedef 426 milyonluk yatırım -ÇÖPTEKİ METAN GAZINDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

 

2018’de hedef 426 milyonluk yatırım

ÇÖPTEKİ METAN GAZINDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı  Osman Gürün, büyükşehir yasasıyla 2014 yılında büyükşehir olan Muğla’da göreve geldiği günden beri yaptığı yatırımları düzenlediği değerlendirme toplantısında anlattı. Başkan Gürün 2018 yılında toplam 426 milyon TL’lik yatırım öngördüklerini, önemli projelerinden birinin de çöp deponi alanlarında metan gazından elektrik üretimi sağlanması olduğu ve bunun için ihalenin yapıldığını söyledi.

Sevil Yılmaz

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldikleri 2014-2017 yılları arasında gerçekleştirdikleri yatırımlar hakkında geniş bir değerlendirme yaparken, 4 yılın hesabını verdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında basın mensuplarıyla biraraya gelen Başkan Gürün, 2018 yılında 426 milyon TL yatırım hedeflediklerini açıkladı. 
Başkan Gürün, göreve geldiklerinde Muğla’nın borçlarının olduğunu, hem borçları ödeyip, hem yatırım yaptıklarını belirterek, 2014 yılından 2017 yılı sonuna kadar sorumluluk bölgelerinde 862 milyon 500 bin TL yatırım yaptıklarının altını çizdi. Başkan Gürün, “Muğla, borçları olan dördüncü Büyükşehirdi. Sorumluluk bölgemize bir yandan yatırım yaparken, geçmişten gelen ve Büyükşehir Belediyemize devrolunan borçları da yapılandırarak ödemelerimizi yapıyoruz. Bugüne kadar 253 milyon TL borç ödemişiz. 4 yılda ödediğimiz borçlar ve yatırımlar ile birlikte baktığımızda 1 milyar 115 milyon 500 bin TL değerinde Büyükşehir Belediyesi olarak harcama yaptık.” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, 2018 yılında da yatırımların devam edeceğini açıkladı. Başkan Gürün, “2018 yılında yatırımlar için belirlenen bütçe 426 milyon TL. 2018 yılında Bodrum’a otogar, gümrük binası yenileme, Turgutreis yaşam merkezi, kıyı şeridi yenileme, Milas yağmur suyu kanalizasyon hattı, Yatağan arıtma tesisi, Menteşe otogar ve Kışla sosyal yaşam merkezi inşaatı, içme suyu hatları, yollarda bakım ve onarım hizmetleri gibi yatırımlar yer alıyor” dedi.
ULAŞIMDA DÖNÜŞÜM YÜZDE 94
Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra zaman zaman tartışma konusu olsa bile tartışılan ilçelerden bugün teşekkür telefonları aldıkları ‘Ulaşımda dönüşüm’ projesinde yüzde 94’e ulaştıklarını belirten Başkan Gürün, dünyanın önde gelen kongresi ‘Transit Ulaşım Kongresi’nde birincilik ödülü aldıklarını belirtti. Gürün, “Ulaşımda yüzde 94 dönüşüm sağlandı. İlk başlarda şikâyetler aldığımız ilçelerimizden artık bugün teşekkür telefonları alıyoruz. Bugüne kadar 2 bin 200 taşımacı, bin 300 çevreci ve modern araç dönüşüme katıldı. Araçlarımıza da 11 milyon 936 bin TL gelir desteği sağlandı” dedi.
ÇÖP DEPONİ TESİSLERİNDE SONA GELİNDİ
Göreve geldiklerinde Muğla’da en önemli çevre olaylarının başında arıtma tesislerinin yetersizliği olduğunu söyleyen Başkan Gürün, “Ölüdeniz arıtma tesisi yenileniyor. 21 milyon 562 bin TL bedelle Ölüdeniz’de Milletvekili Hasan Özyer’in de destekleri ile artık Ölüdeniz’de kapasite hem yükseltildi, hem de modern bir arıtma tesisi kazandırıyoruz. Çöp deponi tesislerimiz konusunda son halka Bodrum kaldı. Bununla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü daha önce belirlenen alan 1. derece SİT alanı olduğu için yeni yer tespiti konusunda tüm kurumları harekete geçirdi ve şu anda çalışmalar sürüyor. Bodrum bizim için önemli. Çünkü Muğla çöpünün 1/5’ini Bodrum üretiyor. Bunun yanında şu anki vahşi depolama alanında da sık sık çöp yangınları çıkıyor” dedi.
ÇÖP DEPONİ TESİSLERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK
Muğla’daki mevcut çöp deponi alanları ile ilgili geliştirdikleri proje hakkında da bilgi veren Başkan Gürün, “Bu tesislerden metan gazından elektrik üretimi için ihale yapıldı. Bu tesislerden elektrik üretimi gerçekleştirilecek.Tıbbi atıklar önceden Denizli’ye gönderiliyordu. Tıbbi atıklar ile ilgili de Menteşe’de bir tesis var. Artık tıbbi atıklar burada ayrıştırılıyor” dedi.
SOSYAL BELEDİYECİLİK
Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak sosyo-kültürel anlamda da çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Gürün, “Evde bakım hizmetleri ile 12 bin 250 hane ziyaret edilerek 100 bin vatandaşımıza tıbbi müdahalede bulunduk. Mor yaşam projesi ile cezaevlerinde kalan kadın ve çocuklarına düzenli olarak hijyen paketleri dağıttık. Engelli bireylerimizi engelsiz plaj ile buluşturmak için engelsiz sayımızı arttırıyoruz. Paylaşarak evsindir projesi ile yardımsever vatandaşlarımızdan aldıklarımızı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Halk Kart ile bugüne kadar 3 milyon 834 bin TL destekte bulunduk. Kısa Mola projesi ile özellikle engelli bireylerimizin ailelerine bir nebzecik olsun nefes olduk. Hoş geldin Bebek projesi ile bebeklerin anne karnından başlayarak sağlıklı gelişimini 24 ay boyunca takip ediyoruz ve Menteşe ilçemizde can dostlarımız hayvanlar için 40 dönüm arazi üzerine 2 milyon 747 bin TL yatırım ile tam donanımlı ve doğal bir yaşam alanı oluşturuyoruz” dedi.

 

DİĞER HABERLER