"Bugün biz atıldık. Yarın sizin çocuğunuz atılabilir"

Tüvtürk Araç Muayene İstasyonunda sendikali oldukları için işten atılan ve işe geri dönüş davası açan direnişçi işçilere destek amacıyla TMMOB, DİSK, KESK ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından Muğla Tüvtürk İşçileri Dayanışma Platformu oluşturuldu.

Altar Zeyhan

"BİZİ TAZMİNATIMIZI ÖDEMEDEN ATTILAR"

Oluşturulan platform tarafından yazılı basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bugün biz atıldık. Yarın sizin çocuğunuz atılabilir. Bizler, alın teriyle yıllardır Muğla TüvTürk Taşıt Muayene İstasyonunda çalışan işçileriz. Yıllardır çalıştığımız işyerimizde insan onuruna yakışan çalışma koşulları, ücret ve iş güvencesi talebi ile sendikaya üye olduk. Sendikamız iş yerinde çoğunluğu sağladıktan sonra işveren tarafından, silahlı tehdit ve baskıyla sendikadan istifa etmeye zorlandık. İşverene sendikalı olmanın Anayasa tarafından güvence altına alınmış yasal bir hak olduğunu belirterek, sendikadan istifa etmeyeceğimizi söylememiz üzerine, yıllarca emek verdiğimiz işimizden tazminatlarımız dahi ödenmeden sebepsiz yere atılmış bulunmaktayız."

"20 ARALIKTAKİ İLK DURUŞMAYA DAVET"

"Anayasamızın 51. maddesi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 17.

maddesine göre isteyen her işçi sendikaya üye olabilmekte, 4857 nolu İş Kanununun 18.

maddesine göre ise sendikalı olmak işten atılmaya sebep değildir. Bu kanunlara dayanarak işverene karşı bir dava açmış bulunmaktayız. 13 Ağustos 2018 tarihinden itibaren işyerimizin önünde, sendikal haklarımızla beraber işimize geri dönmek için direniyoruz. Ekonomik krizin yaşanıldığı bugünlerde biz direnişçi işçiler hem krizle hem de işsizlikle mücadele ediyoruz.

 Bizler Muğla TüvTürk işçileri ve Muğla TüvTürk İşçileri Dayanışma Platformu olarak anayasa ve yasaların uygulamaya sokulmasını, oluşan bu haksız durumun sorumluları hakkında derhal işlem yapılmasını talep ediyoruz. Tüm Halkımızı; Muğla TüvTürk önünde işimize geri dönmek amacıyla başlattığımız, haklı ve meşru direnişimizi ziyaret ederek gücümüze güç katacağınız inancıyla, imza kampanyamıza ve açmış olduğumuz davanın 20 Aralık 2018 tarihinde görülecek ilk duruşmasına destek olmaya çağırıyoruz."

 

DİĞER HABERLER