"Milas'ta yanan kısırlar ormanları imara açılmasın"

  

Milas Dörtyol Dayanışma Platformu imza kampanyası başlattı

Muğla'nın Milas İlçesi Kısırlar, Karapınar ve Kuzyaka yerleşim yerleri arasında kalan ormanlık bölgede çıkan yangın sonrası 50 hektar alan zarar gördü. Kontrol altına alınan yangının ardından 26'ncı Dönem CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ tarafından yeni kurulduğu öğrenilen Milas Dörtyol Dayanışma Platformu tarafından 'Kısırlar Ormanları İmara Açılmasın' isimli imza kampanyası başlatıldı.
Haber Merkezi
Milas Dörtyol Dayanışma Platformu tarafından başlatılan kampanya ile ilgili, "20.05.2020 Tarihinde Muğla'nın Milas ilçesi Kısırlar-Karapınar- Kuzyaka yerleşim yerleri arasında kalan ormanlık bölgede yangın çıkmış ve 50 hektarlık alan yanmıştır. Bu bölgenin son yıllarda cazibesi artmış ve birçok konut yapılmaktadır. Sözkonusu yanan alanın imara açılması mutlaka önlenmelidir. Kısırlar,Karapınar,Kuzyaka,Balcılar,Hasanlar, Demirciler,Beyciler,Söğütçük ve Alaçam köylerinin oluşturduğu doğal bir plato konumundaki bu alan eski uygarlıklarında yerleşim yerlerinden biri olmuştur. M.Ö. V.Yüzyılda kurulan Keldira antik kenti de buradadır. Geniş ve verimli bir ovayı çevreleyen kızılçam ormanlarından oluşan bu bölgenin temiz havası, doğal ürünleri , kırsal yaşamın özelliklerini devam ettirmesi ve Bodrum'a sınır olması vb. etkenlerle bu bölgeye olan talep artmıştır. Son yıllarda bu güzellikleri yaşamak isteyen birçok kişi arazi satın alarak konut yapmaya devam etmektedir" diye ifade edildi.

"BÖLGE HALKI ENDİŞELİ"
Açıklamanın devamında ise, "Çıkan yangının yine bir imar amaçlı olduğuna dair bölge halkında bir endişe vardır. Bu endişeleri gidererek burada bir konut yoğunluğuna imkan vermemek yöneticilerin en asli görevlerinden birisidir. Bu nedenlerle yanan alanın mümkün olan en kısa sürede ağaçlandırılarak tekrar doğaya kazandırılmasını ve sözkonusu yanan bölgenin imara açılmamasını istiyor ve siz değerli katılımcıların desteğini bekliyoruz" denildi.

DİĞER HABERLER