ADD'NİN etkinliğine yine izin çıkmadı

 

ADD'NİN etkinliğine yine izin çıkmadı

5 Mart'ta Şehitleri anma etkinliğine izin verilmeyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Muğla Şubesi'nin bu kez de Lozan Anlaşmasının 97. yıl dönümü nedeniyle yapılmak istenen anma etkinliğine izin verilmedi.

Haber Merkezi

Özbayır; "Lozan Antlaşmasının 97. yıl dönümü anma etkinliği engellendi"

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Muğla Şubesi Başkanı Av. Cüneyt Erkmen Özbayır, Türkiye'nin tapu senedi olan Lozan Anlaşmasının 97. yıl dönümü etkinliğinin Muğla Valiliği tarafından "Marjinal grupların müdahil olabileceği" gerekçe gösterilerek engellendiğini açıkladı. Özbayır, "Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Lozan Barış Anlaşması'nın 97. yıl dönümünü anmak için düzenlediği etkinlik anayasa ve yasaların amir hükümlerine rağmen Atatürk Anıtına Çelenk koyma ve sınırsızlık meydanındaki basın açıklamamız engellenmiştir" dedi.

Haber Merkezi

Özbayır, Atatürk Düşünce Derneği Muğla Şubesi önünde yapılan basın açıklamasında şunları söyledi: "24 Temmuz 1923'de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratılmıştı. Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa'da vurgulanan ve 'değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen' niteliklerin zeminini oluşturmaktadır.

Büyük Türk Milleti! Son yıllarda; yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazanmıştır. Lozan'a, Lozan'ın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve yol arkadaşı İsmet İnönü'ye yönelik çirkin ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir. Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır. Lozan karşıtlığı; Atatürk'ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir. Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir. Lozan karşıtlığı; milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir. Lozan karşıtlığı; millilik yerine ümmetçiliktir.

Lozan karşıtlığı; siyasal dinci bir devletin inşasına yüksek sesle 'evet' demektir. Lozan karşıtlığı; çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir. Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ'cü vb. yapılanmalara göz yummaktır. Büyük Türk Milleti! Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti'nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız. Lozan'ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk'ün, İsmet İnönü'nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti'ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan'a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk'ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz."

ADD Muğla Şubesi basın toplantısına CHP, İYİ Parti, demokratik kitle örgüt temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.

 

 

 

DİĞER HABERLER