Alban; ‘OHAL milletin üzerinde adeta değnek gibi kullanılıyor’

Alban; ‘OHAL milletin üzerinde adeta değnek gibi kullanılıyor’

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla il ve ilçe teşkilatları çok sayıda sivil toplum örgütünün de katılımıyla Sınırsızlık Meydanı’nda OHAL’e tepki için basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, yaptığı basın açıklamasında OHAL ile gidilen bir seçim istemediklerini, FETÖ ile mücadele için ilan edilen OHAL’in amacından saptırılarak milletin üzerinde adeta değnek gibi kullanıldığını ve OHAL değil; demokrasi istediklerini ifade etti.

Sevil Yılmaz

CHP teşkilatları ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve vatandaşların katıldığı basın açıklaması ve oturma eylemine Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Bilgi Taşkıran da katılarak destek verdiler. OHAL değil demokrasi istiyoruz sloganının atıldığı eylemde basın açıklaması yapan CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, OHAL’in 7. kez uzatılmak istenmesine tepki göstererek, OHAL şartlarında yapılacak 2019 seçimlerinin demokratik ve sağlıklı olmayacağını söyledi. 

CHP İl Başkanı Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu’nda yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı’na da tepki göstererek “Binlerce ağacı keserek orada bir saray yapanlar, bizim aday göstereceğimiz Cumhurbaşkanı 2019 seçimlerinde kazanacak, sizden o kestiğiniz ağaçların ve harcanan paraların hesabını soracak. O sarayda asla oturamayacaksınız.” dedi.

Alban yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, "Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, "Hayır" demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.

Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye'yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.”

“OHAL NEDİR?”

Alban açıklamasına şöyle devam etti:  OHAL, 10 Ekim'de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır. OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur. OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır. OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir. OHAL, işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır. OHAL dünyaca ünlü kimi bilim insanlarını FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır. OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır. OHAL, muhaliflerini '‘terörist” olarak tanımlayabiime cüretidir. OHAL, Ankara Kızılay'da İnsan Hakları Anıtı'm gözaltına almaktır. OHAL madende oğlu dört yıldır yatan anaya: artık yürüyemezsin, yasak artık demektir. OHAL, on binlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır. OHAL, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilerin "okuma hakkfnı elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri tutuklatmaktır. OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır. OHAL, laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması, 16 Nisan referandumunda "hayır" propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır.OHAL, seçilmiş milletvekillerini hukuksuz bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır. OHAL, hakimlerin, savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir. OHAL, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir. OHAL, doların 4 TL'yi, avronun 5 TL'yi aşmasıdır. Türk Lirası'nın kaybettiği değerdir.

OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur. OHAL, Twitter'daki 280 karakterden, Facebook'taki "beğen" butonundan korkmaktır. OHAL 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır.”

“OHAL FAZLA UZADI”

Olağanüstü Hal döneminin gereğinden fazla uzatılarak amacından saptığını belirten Alban şöyle konuştu: “İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye'yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL'i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir, bizim talebimiz kesindir:

Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil Türkiye'nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara'daki saraylıları uyarıyoruz. Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz!”

 

DİĞER HABERLER