Alban’dan Fuat Oktay’a Rahip Brunson sorusu

Alban’dan Fuat Oktay’a Rahip Brunson sorusu

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması isteği ile TBMM’ne yazılı soru önergesi verdi. ABD Başkanı Donalt Trump’ın Rahip Andrew Brunson hakkındaki demeçleri ile ilgili son günlerde yaygın basında çıkan haberleri konu edinerek TBMM’ne yazılı bir soru önergesi verdi. Mürsel Alban’ın konuyla ilgili soruları şöyle;

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkesinde düzenlenen Ulusal Dua Kahvaltısı’nda, Türkiye ve ABD arasında sorun olan rahip Andrew Brunson davası hakkında konuştu.

Trump’ın adı geçen toplantıda yaptığı konuşma, ulusal basınımızda yer aldı. Konuyla ilgili olarak yapılan haberlerde, Trump’ın şu sözlerine yer verildi:

“Benim yönetimim dini inançlarından dolayı ülke dışında tutuklu olan ABD’li rehinelerin serbest kalması için uğraşıyor. Geçen Ekim ayında Türkiye ile bir anlaşma yaparak Rahip Andrew Brunson’ın serbest kalmasını sağladık. Kendisi şu an özgür ve bu sabah aramızda…”

Buna göre;

1-Rahip Brunson davası ile ilgili olarak, ABD Başkanı Donald Trump’ın “anlaşma yaparak Rahip Andrew Brunson’ın serbest kalmasını sağladık” sözleri doğru mudur? İki ülke arasında kamuoyunun bilmediği gizli bir anlaşmamı vardır?

2-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 43. Muhtarlar Toplantısı adı altında düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada Rahip Brunson olayına atfen “Amerika teröristi vermiyor, bahaneler uyduruyor. O zaman sen de bizden hiçbir teröristi alamazsın. Bu fakir bu görevde olduğu sürece teröristi alamazsın. Çünkü Müslüman bir delikten, yılan deliğinden bir defa sokulur. İkinci defa hayır. Böyle stratejik ortaklık olmaz” demişti. Bu kararlı söylemlere rağmen, olayın farklı şekilde gelişmesi ve sonuçlanması ABD Başkanı Trump’ın sözlerini doğrular nitelikte midir?

3-ABD Başkanı Donald Trump aynı toplantıda “Ben göreve gelmeden önce içerdeydi. Ben ‘Onu çıkarın’ dedim, 'Onu bıraksanız iyi olur' dedim ve seni bıraktılar. Bu bir mucize” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı ile bu yönde bir konuşması olmuş mudur? Trump’ın bu sözleri ve iddiaları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?”

DİĞER HABERLER