Başkan Gürün: “Koylarımızı acelecilik içinde imara açmayı planlıyorlar”

Başkan Gürün: “Koylarımızı acelecilik içinde imara açmayı planlıyorlar”

TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi’nin 2. Olağan Kurulu önceki gün Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel kurulda konuşan Osman Gürün, Muğla’daki koyların Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı tarafından acele bir şekilde imara açılmaya çalışıldığını belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla’mızda ve bölgemizde 60 tane koyda, değişiklik yapmayı ve imar alanı oluşturmayı planlıyor. Şu anda bir acelecilik içinde Muğla’da bütün koylarda plan yapıyorlar. Adrese teslim kiralama ile imara açılmasının yollarını arıyorlar. Biz itiraz ettiğimiz zaman da sizin yetkiniz yok diyorlar.” dedi.

Sevil Yılmaz

Başkan Gürün, İstanbul’daki çok katlı yapıların oluşturduğu zararın Muğla’da yaşanmasına izin vermeyeceklerini söylerek, “Muğla’da toki binalarını en fazla 4 katlı yapın dedik, bizi dinlemeyip 6 katlı yaptılar, şimdi eciş bücüş görünüyor. İstedikleri şekilde plan yapıp bize dayatmayı düşünüyorlar. Bize bu konuda yetki vermeliler, bunun denetimini vermeliler. İstanbul’da yaşanan sorunlar belediyeden çıkmış konulardır. Biz Muğla’mızda çok katlı yapılara izin vermeyeceğiz.Cumhurbaşkanı bile artık bunun farkına vardı ve dikey değil yatay binalar yapın dedi.” şeklinde konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, Muğla’nın yalnızca sahil turizmiyle değil, kültür turizmiyle de cazibe merkezi haline geleceğini belirterek, bu konudaki çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun, genel kuruldaki konuşmasında, “Şu anda ülkemizde KHK’larla meslek arkadaşlarımızdan suçlusu suçsuzu herkesin açığa alındığını rahatlıkla gözlemlenebiliyor ve de sorgulanabiliyor. Ve de başka bir konu olarak, kaçak yapılar ve alanlar yasallaştırılıyor. Bu büyük sıkıntılara neden olacak. Biz Şehir Plancıları Odası olarak bütün bunlara rağmen duruşumuzu bozmayacağız. Bu konuda bizi yalnız bırakmayan Başkanlarımız Osman Gürün’e ve Bahattin Gümüş’e teşekkkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı Sami Tomurcuklu ise şöyle konuştu: “Mesleğimizi ifa ederken özellikle insan/toplum odaklı çalışmak ana gayemiz olmalı ve vereceğimiz her türlü kararın toplumu, toplumun yaşayış biçimini ve toplumsal psikolojiyi etkileyeceğini düşünmekteyiz ve de bu yönde çalışmalıyız.”

 

 

DİĞER HABERLER