Bulut "Muğla'da Türkiye'ye örnek bir kriz yönetimini gelin birlikte gerçekleştirelim"

Muğla Tabip Odası ve Muğla Kent Konseyi eski başkanı, Genel Cerrah Op. Dr. Naki Bulut Muğla halkı, Muğla Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne çağrıda bulundu. Bulut, Menteşe Devlet Hastanesi'nin yoğun bakım merkezine dönüştürülmesi, ivedilikle İl Pandemi Kurulu oluşturulması gerektiğini belirterek, "Sağlık çalışanları olarak tüm Muğlalılardan bir tek istediğimiz var, evde kalın. Özellikle 65 yaş üstü kişilerin buna uymaları ve genç ve çocuklarla teması olabildiğince kısıtlamaları çok önemli. Panik olmayın. Sağduyunuzu koruyun ve hijyen kurallarına uyun. Gelin Türkiye'ye örnek olacak bir kriz yönetimini birlikte Muğla'da gerçekleştirelim" dedi.

Haber Merkezi

"HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrah olarak görev yapan TTB (Türk Tabibleri Birliği) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Op. Dr. Naki Bulut sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda durum saptaması da yaparak şu görüş ve önerilerde bulundu: "30 yıllık bir hekim olarak mesleki ve sosyal sorumluğum gereği görüş ve önerilerimi Muğla'yı yönetenlere ve Muğla'da yaşayanlara sunuyorum . Sağlık çalışanları olarak tüm Muğlalılardan bir tek istediğimiz var, evde kalın. Özellikle 65 yaş üstü kişilerin buna uymaları ve genç ve çocuklarla teması olabildiğince kısıtlamaları çok önemli. Hastanemizde önümüzdeki zor günler için uzun zamandan beri, meslektaşlarımın özverili çalışmaları ile eldeki olanaklar çerçevesinde gerekli hazırlıklar en iyi şekilde yapılmış durumda. Tüm hekim ve sağlık çalışanları olarak elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olacağımız konusunda hiçbir şekilde kuşku duymayın."

"PAZARLAR HEMEN YASAKLANMALI"

"Muğla diğer illere göre bir yönü ile şanslı bir il. Sınırları içerisinde çok sayıda kamuya ait dinlenme tesisi, misafirhane ile birlikte binlerce yataklı oteller, tatil köyleri mevcut. Corona pozitif olduğu saptanan ancak hastaneye yatması gerekmeyen kişilerin sosyal izolasyonu bu merkezlerde yapılabilir. Bu konuyu yöneticilerimizin dikkatine önemle sunuyorum. Farklı yerlerde yaşayan çok sayıda insanı bir araya getiren, yakın temasa neden olan, para ile kolaylıkla her türlü mikroorganizma yayılımına yol açan pazarlar il merkezi ve tüm ilçelerde hemen yasaklanmalıdır."

"İVEDİLİKLE İL PANDEMİ KURULU OLUŞTURULMASI"

"İvedilikle bir İl Pandemi Kurulu oluşturulmalıdır. Vali başkanlığındaki bu kurulda; yerel yönetimler, üniversite, ilgili müdürlük temsilcileri ile birlikte mutlaka sağlık meslek örgütlerinin temsilcileri bulunmalıdır. Bu Kurul; kurumlar arası işbirliği ve eşgüdümü sağlama, olası krizlere hızlı bir şekilde müdahale etme, ihtiyaç duyulduğunda tüm işyerlerinin kapatılması, gereğinde sokağa çıkma yasağının ilanı konusunda acil kararlar alıp uygulayabilme yetkisine sahip olmalıdır.İl Pandemi Kurulu şeffaflık içerisinde pandeminin seyri konusunda günlük bilgileri Muğla kamuoyu ile paylaşmalıdır."

"YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI ARTTIRILMALI"

"Türkiye'de en düşük sayıda yoğun bakım yatağına sahip bir illerinin birinde yaşıyoruz/çalışıyoruz. Yoğun bakım yatak sayısının yetersizliği önümüzdeki günlerde en büyük sorunumuz olacak. Bu nedenle ilimizde yoğun bakım yatak sayısını en hızlı ne şekilde artırabileceğimiz konusunda düşünmemiz gerekir. Bunun için olabildiğince fazla sayıda solunum cihazı temin edip Menteşe Devlet Hastanesini bir yoğun bakım merkezine dönüştürmek seçeneklerden biri olabilir. Fethiye ve Ortaca ilçelerimizde de kapalı durumda olan eski hastane binaları benzer şekilde hazırlanıp kullanılabilir. Panik olmayın. Sağduyunuzu koruyun ve hijyen kurallarına uyun. Gelin Türkiye'ye örnek olacak bir kriz yönetimini birlikte Muğla'da gerçekleştirelim. Muğla'nın akılla, bilimle, sevgiyle ve dayanışma ile bu krizi en az zararla aşacağına yürekten inanıyorum."

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER