Denktaş: "Ödeneği olmayan proje bahanesiyle ağaçlar kesiliyor"

Denktaş: "Ödeneği olmayan proje bahanesiyle ağaçlar kesiliyor"

Çıtlık'ta orman kesimine köylüler 'Dur' dedi   

 

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Çıtlık Mahallesi Taşkesik mevkiinde 30 hektarlık alanda ağaçların odun üretimi için kesilmek istenmesine karşı bölge halkı tarafından basın açıklaması yapılarak kesim projesi protesto edildi. MUÇEP adına konuşan Serdar Denktaş, kesilmek istenen alanın daha önce sulama göleti inşaatı yapılacağı bahanesi ile kesilen alanın devamı olduğunu, gölet inşaatının yapım süresi çoktan geçmiş olmasına rağmen ağaçların kesilmesi dışında bir çalışma yapılmadığını, projenin aslında ödeneğinin bile olmadığını da resmi kanallardan öğrendiklerini söyledi.

Haber Merkezi

Geçtiğimiz yıl Çıtlık'ta 30 hektar verimli orman sahasının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenmesinden sonra Çıtlık köylüleri Orman İşletmesine dilekçeler vererek projeden vazgeçilmesini istemişti. Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) Orman Çalışma Grubu da bölgedeki kesim projelerinin idari ve bilimsel boyutlarını irdeleyen bildiriler yayınlamıştı. Muğla Milletvekili Burak Erbay da soru önergesi vererek Çıtlık'taki ağaç kesimlerini Meclis gündemine taşıdı.

ÇITLIK SAKİNLERİNDEN MESUT KAYABAŞI: "BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

Ormanda damgalama çalışmasının başladığının duyulması üzerine MUÇEP'in çağrısı ile ağaçların damgalandığı orman alanının girişinde bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Çıtlık, Gökova ve Muğla'dan yaklaşık 100 kişi katıldı. Muğla Milletvekili Burak Erbay da basın açıklamasına bizzat katılarak destek verdi. Çıtlık ve Gökova ahalisi adına hazırlanan basın bildirisini Candan Süsoy'un okumasından sonra konuşmalar yapıldı. Çıtlık köylülerinden Mesut Kayabaşı, köylüler olarak bu kesimi istemediklerini, özellikle mezarlıklarındaki ağaçların kesilmesinden büyük üzüntü dudaklarını söyledi.

DENKTAŞ: "KÖYLÜLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

MUÇEP adına konuşan Serdar Denktaş ise, şimdi kesilmek istenen alanın daha önce sulama göleti inşaatı yapılacağı bahanesi ile kesilen alanın devamı olduğunu, gölet inşaatının yapım süresi çoktan geçmiş olmasına rağmen ağaçların kesilmesi dışında bir çalışma yapılmadığını, projenin aslında ödeneğinin bile olmadığını da resmi kanallardan öğrendiklerini söyledi. Proje ile hiç ilgisi olmamasına rağmen gölet ile yeni kesilmek istenen saha arasında kalan Melmin Mezarlığındaki ağaçların dahi kesildiğini, MUÇEP olarak orman ekosistemlerinin korunması için verilen mücadelenin içinde ve köylülerin yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ERBAY: "BÜYÜK BİR TAHRİBAT SÖZ KONUSU"

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da orman alanlarının gerek maden gerekse odun üretimi için rant alanlarına dönüştürüldüğünü ve Muğla genelinde büyük bir tahribatın söz konusu olduğunu, parti olarak bunlara karşı olduklarını, kendisinin de Muğla Milletvekili olarak Meclis gündemine getirmeye devam edeceğini dile getirdi.

Daha sonra Karabörtlen Orman İşletme Şefliği'ne gidilerek dilekçeler verildi ve işletme önünde toplu fotoğraf çektirildi.

DİĞER HABERLER