Fethiye'ye 1 milyon şişe kapasiteli şarap fabrikası kuruluyor

Fethiye'ye 1 milyon şişe kapasiteli şarap fabrikası kuruluyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, üzüm yetiştiriciliğini desteklemek ve yerel şarap markasının oluşturulması için Fethiye İlçesi Yeşilüzümlü Mahallesinde kurulan asma bahçesini ziyaret etti. Gürün bölgede şarap üretiminin profesyonel olarak yapılmasını sağlayacak Şarap Üretim Fabrikasının proje çalışmalarını inceledi.

Altar Zeyhan

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 dekarlık alan üzerinde 2 bin 560 üzüm fidanının yer aldığı asma bağı projesi Fethiye İlçesi Yeşilüzümlü Mahallesinde hayata geçti. Bölgenin toprak yapısı yapılan incelemelerin ardından belirlenerek Amerikan asma anacı dikimi yapıldı. Dikimi yapılan asma bahçesinde üzüm fidanlarının 1 yıllık gelişmelerinin ardından, bölgenin 13 farklı yerel üzümünün yanı sıra sofralık ve şaraplık olmak üzere belirlenecek olan çeşitlerde aşılamalar yapılarak üretime geçilecek. Ayrıca bölgede Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve kooperatif ile birlikte şarap üretiminin yapılabilmesi için 1 Milyon şişe kapasiteli fabrika kurulacak.

 

OSMAN GÜRÜN: "ÜRETİCİMİZİN KAZANCINI KATLAYACAĞIZ"

Fethiye üzüm bağı ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kurulacak olan kooperatif ile yerel bir şarap markası oluşturarak üretilen üzümün katma değerini yükseltmek ve çiftçinin daha çok kazanmasını sağlamak istediklerini söyledi. Başkan Gürün, koronavirüs salgını nedeniyle üretimin değerinin bir kez daha anlaşıldığını vurgularken, "Koronavirüs bize gösterdi ki ülkemiz için üretmek çok büyük önem taşıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimizin her zaman yanındayız. Yeşilüzümlü Mahallemizde kurmuş olduğumuz üzüm bağı ile burada üretim yapan çiftçilerimize destek olacağız. Kurulacak olan kooperatif ile bu bölgede yetişen ürünler toplanacak ve yerel bir şarap markasına dönüşecek. Böylelikle üreticilerimiz daha çok kazanacak. Ayrıca üzümlerin işlenmesi için bölgede Fethiye Belediyemiz ile birlikte şarap fabrikasının kurulması için gerekli projelerimiz de hazır. En kısa sürede bu fabrikanın yapımını tamamlayıp üreticilerimizin hizmetine sunacağız. 1 Miyon şişeye kadar üretim yapabilecek olan fabrikanın tüm ekipmanı, üretim tankları ve bilimsel desteği büyükşehir belediyemiz tarafından karşılanacak. Böylelikle Yeşilüzümlü Mahallesinde yapılan şarapçılık faaliyetlerini profesyonel hale getirip hem üreticimize hem de şehrimize kazandıracağız." dedi.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER