GİRGİN:“DUR BURASI MUĞLA”


Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP İl Başkanlığı tarafından 31 Mart Yerel Seçimlerine yönelik paylaşılan “Dur, Burası Muğla” başlığına ilişkin açıklama yaptı. Başlığa ilişkin görüşlerine başvurulan Girgin, yerel seçimler öncesi Büyükşehir Adaylığının 4’e çıkması, bağımsız aday Behçet Saatcı’nın ve DP Adayı Mehmet Kocadon’un Cumhuriyet Halk Partisi’nden oy alma ihtimalini seçim fırsatı gören Ak Parti’ye yönelik açıklamasında, Cumhuriyet Halk Partisi seçmenine çağrıda bulundu. Seçim sürecinin adaylar üzerinden değil, örgütlülük ve ideoloji üzerinden yürütülmesine dikkat çeken Girgin şu ifadeleri kullandı:

“BİZ YEŞİLE, ONLAR BETONA AŞIK”

Muğla’da bu zamana kadar, görev yapmış ve yapmakta olan belediyeler, imar konusunda Muğla’nın tarihi dokusu ve doğal güzelliklerini koruyarak, bu dokunun bozulmaması için ellerinden geleni yaptılar. Bu sürecin hassasiyetle devam etmesi gerekiyor. Muğla İstanbul’u aratmayacak imar rantına sahiptir. Biz yeşile, onlar betona aşık. Muğlamızın bakir kıyılarının beton sevicilerin eline geçmesi halinde olabilecekleri düşünmek bile istemiyoruz. Deyim yerindeyse her yeri ‘Yağma Hasan’ın Böreği’ne döndürürler. Muğla’ya yapılacak en büyük kötülük de bu olur. Muğla seçmeni bilinçli ve mantıklı hareket eder. Ciğeri kediye emanet etmeyecek kadar da bu tarihi ve doğal güzellikleri sever, korur. Muğlamızın bu dokusunun korunması CHP’li belediyelerin çabası sayesindedir. Sıfırdan bir büyükşehir belediyesi ayağa kaldırıldı, sıfırı bir yapmak zordur, bu süreçte sancılar yaşanmıştır doğrudur fakat bundan sonraki süreçte bu sancılar ortadan kalkacaktır.

“YAŞAM TARZIMIZI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ”

Muğla, zeybek oynarken kadınıyla erkeğinin aynı toprağa diz vurduğu coğrafyadır. Traktör süren kadınlar görürsünüz köylerinde, başörtüsü çiçeklidir, renklidir kadınlarının. Hele sevdimi türküsünü hiç eksik etmez ağzından. Denizden emeğiyle çeker ağları.Muğla hoşgörüdür, sevgidir, beraberliktir. Muğla ayrıştırmaz birleştirir, yargılamaz anlamak için düşünür her meseleyi, kimsenin tercihine diline rengine karışmaz, karıştırmaz.İşte doğası ve insanıyla bu yüzden Muğla dünyanın göz bebeğidir.En büyük zenginliğimiz ‘yaşam tarzımızdır’ ve biz yaşam tarzımızı asla ve asla değiştirmeyeceğiz. Biz değerlerimizin derdindeyiz. Evet, zenginleşeceğiz, gelişeceğiz ama dönüşmeyeceğiz. Her türlü baskıya rağmen Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olan Muğla halkının siyasal tercihini bu seçimde de bu yönde kullanacağından zerre kuşkumuz yok.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SANCILAR SONA ERECEK”

Birilerinin uygulanabilirliği bile tartışmalı dediği Büyükşehir Belediye Başkanlığı sistemi hayata geçirildi ve olmaz denilen bir şekilde olduruldu. Bu kadar geniş bir coğrafyada İstanbul’un 2.5 katı büyüklükte bir coğrafyada şikâyet edilmedi ve hizmet hayata geçirildi. Uygulanamaz denen bir uygulama Muğla’da pratiğe döküldü. Yasadan kaynaklanan bazı sıkıntılar oldu. Ancak önümüzdeki dönem bu sancılar sona erecek ve hizmetler giderek çoğalacaktır.

“AYRIŞMAYACAĞIZ, BÖLÜNMEYECEĞİZ, BÖLDÜRTMEYECEĞİZ”

Sürekli böldünüz; kadın-erkek diyerek böldüler, Alevi-Sünni diyerek böldüler, inançlı-inançsız diyerek böldüler, başörtülü-başörtüsüz diyerek böldüler, yandaş-candaş diyerek böldüler, haram-helal diyerek böldüler, bu ülkeyi enine böldüler yetmedi boyuna böldüler. Ama burası Muğla, insanın insan olarak değer gördüğü coğrafya, ayrışmayacağız, bölünmeyeceğiz, böldürtmeyeceğiz. CHP İl Başkanlığı’nın hayati önem arz eden ‘Dur, Burası Muğla’ uyarısına tüm halkımızın sahip çıkmasını bekliyoruz”

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER