Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu faaliyete başladı

Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu faaliyete başladı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulmasının ardından Yerel Etik Kurulu da (MUDEM-HADYEK) faaliyete başladı.

Haber Merkezi

Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu Yönergesi Üniversite Senatosu ve Tarım Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Araştırmalarda kullanılacak hayvanlarla ilgili olarak insan ve hayvan yaşamını ilgilendiren bilimlerde yapılabilecek hareketlerin sınırları, hayvana yönelik yapılacak tutum ve davranışa yol gösterici evrensel kurallar bütünü olan etik, günümüz şartlarında vazgeçilmeyecek bir unsur. Bu çerçevede Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu, deney hayvanlarının refahını gözeterek araştırmalarda kullanılma imkanı sağlıyor. Üniversitemiz, özel sektör ve diğer üniversitelerdeki araştırmacılar deneysel ve özel çalışmaları için etik kurul onayını alarak Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezimizde çalışmalarını yapabilecekler. Araştırmacıların deneysel projelerine TÜBİTAK, BAP ve benzeri kuruluşlardan destek alabilmek için Etik Kurulda onaylarını almaları gerekmekte. Etik Kurul toplantılarında, özellikle kullanılacak hayvan sayısı, yapılacak deneysel işlemlerin hayvan refahı açısından uygunluğu değerlendirilecek."

"ETİK KURULU 11 KİŞİDEN OLUŞUYOR"

"Üniversitemiz Etik Kurulu; Veteriner Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ve iki sivil üye olmak üzere toplam 11 kişiden oluşmaktadır. Etik Kurul üyeleri ayda en az bir defa toplanacak, başvurular web sayfası üzerinden yapılacaktır. Başvuru ve duyuru işlemlerinin sağlıklı bir şekilde iletilmesi amacıyla yeni faaliyete başlayan Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu web sayfalarına aynı adresten ulaşılabilecektir. Bu amaçla http://mudem.mu.edu.tr adresi üzerinden araştırmacılar tüm formları ve gerekli bilgileri edinebilecekler.

Ayrıca, projelerinde deney hayvanları ile çalışacak olan ancak sertifikası olmayan araştırmacılar için MUDEM-HADYEK tarafından eylül ayında Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı düzenlenmesi planlanmıştır."

 

 

 

DİĞER HABERLER