İlçe Başkanı Tezcan: "Dalyan'daki doğa katliamına son verin"

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ortaca Belediyesi'nin "Meydan düzenlemesi ve peyzaj" adı altında yangından mal kaçırırcasına başlattıkları Dalyan'daki doğa katliamına son verilmesini istiyoruz" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise, "Bu çalışmanın bir an önce  durdurulmasını, bunun için başta Çevre,Şehircilik ve İklim Bakanını, Muğla Valisi ile Ortaca Kaymakamı ve Belediye Başkanını göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi                 

İlçe Başkanı Tezcan şu ifadeleri kullandı: "Bilindiği üzere Ortaca Belediyesi tarafından bir süredir Dalyan sahil bandında çalışma yapılacağı söylenmekteydi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ortaca Belediyesi işbirliğinde yapacakları çalışma birkaç gün önce başladı.

Çalışmanın görsellerinin ve neler yapılacağının kamuoyunun göreceği yerlerde sergilenmeme nedenini meclis üyelerimiz ve yönetim kurulu üyelerimizin de katılımıyla çalışma alanında öğrenmiş olduk.

Dünyanın gözbebeği, labirent görünümlü sazlıklarıyla ünlü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Dalyan kanalı kıyısındaki sazlıkların üzeri şu anda kaya dolgu ile kapatılmaktadır. Kıyıdan yaklaşık 3 metre içeriye kayaların doldurulduğunu gözlemledik. Bu yapılan sözde peyzaj çalışması Dalyan kanalında doğa katliamı demektir."

"DOLGU ÇALIŞMASI VE AĞAÇLARIN KESİLMESİNİ TURİSTLER ENDİŞE İLE TAKİP EDİYOR"

"Ortaca Belediyesi'nin "Dalyan'ın çehresini değiştireceğiz" söyleminden öteye yetkililer tarafından Dalyan halkına ayrıntılı bilgi verilmemiştir. Kanala kaya dolgu yapılacağı bilgisi verilmemiştir. Bunun yanı sıra siyasi parti temsilcileri ile bir görüş alışverişinde bulunulmamıştır. Meclis üyelerimize ise "Dalyan'da Örnek mahalle ve Meydan düzenlemesi" çalışması yapacağız şeklinde kısır bir bilgi verilmiştir. Yapılan çalışmalar meydan düzenlemesi değil kanala dolgu yapılarak doğa katliamıdır. Dalyan kanalının sazlık ve çamur olduğu düşünülürse dökülen kaya dolgunun ne miktarda olacağı da belli değildir. Dalyan kanalında yapılan dolgu çalışmalarını ve ağaçların kesilmesini yerli ve yabancı misafirlerimiz de endişeyle takip etmektedir. Belediye meclis üyelerimiz en kısa sürede Belediye Başkanı Alim Uzundemir ile görüşerek projenin durdurulmasını ve vatandaşın ayrıntılı şekilde bilgilendirilmesini talep edecekler."

"DALYAN'IN DOĞAL GÜZELLİĞİNİ BOZMAYIN"

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ortaca Belediyesi'nin "Meydan düzenlemesi ve peyzaj" adı altında yangından mal kaçırırcasına başlattıkları Dalyan'daki doğa katliamına son verilmesini istiyoruz. Dalyan'daki çalışmanın 4 etap olacağı ifade ediliyor. Birinci etap kaya dolgu ise diğer üç etabı düşünmek dahi istemiyoruz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bu projeyi acilen durdurmasını ve gözden geçirmesini, başta Muğla Valiliği olmak üzere, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nü göreve davet ediyoruz. Peyzaj adı altında Dalyan'ın doğal güzelliğini bozmayın."

"DALYAN'DAKİ ÇALIŞMALAR HEMEN DURDURULMALIDIR"

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise, "Dünyanın gözbebeği, labirent görünümlü sazlıklarıyla ünlü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Dalyan kanalı kıyısındaki sazlıkların üzeri şu anda kaya dolgu ile kapatılmakta olduğunu . Kıyıdan yaklaşık 3 metre içeriye kayaların doldurulduğunu öğrenmiş bulunmaktayız  Bu yapılan sözde peyzaj çalışması Dalyan kanalında doğa katliamı demektir. Bu çalışmanın bir an önce  durdurulmasını, bunun için başta Çevre,Şehircilik ve İklim Bakanını, Muğla Valisi ile Ortaca Kaymakamı ve Belediye Başkanını göreve davet ediyorum" diye konuştu.

ORTACA BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Çıkan haberlerin ardından Ortaca Belediye Başkanlığı, Dalyan Kanalı Kıyı ve Meydan Düzenlemesi çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada; "Son günlerde bazı sosyal medya sayfalarında paylaşılmakta olan Dalyan Mahallesi Kıyı Düzenlemesi ile ilgili yersiz ve asılsız haberler yayınlanmakta olup, Belediyemiz karalanmaya çalışılmaktadır. Bu proje yasal olarak onaylanan ve uygulanmakta olan bir projedir. Belediyemizde bu proje kapsamında çevreye zarar vermeden ve yeşil alanların tahrip edilmemesi için hassasiyetle çalışmaların yürütülmesine yardımcı olmakta ve kontrolünü yapmaktadır. Uygulanmakta olan bu proje ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlarımıza gerekli tüm bilgiler verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

 

 

 

DİĞER HABERLER