İşçilerin kadro merakı giderildi

İşçilerin kadro merakı giderildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın taşeron işçiye kadro verileceğini söyleyerek müjdelediği ancak taşerona kadro düzenlemesinden belediye işçilerinin yararlanamayacağı haberlerinin üzerine işçilerin kafasında oluşan soruları yanıtlamak  amacıyla sendika yetkilileri Muğla’da biraraya geldi.

Sevil Yılmaz

Muğla Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Kanalizasyon ve Su  İdaresi (MUSKİ) işçileriyle biraraya gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı ve Genel İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş; işçilerin sorularını yanıtlayarak taşeron düzenlemesi ve işçilerin hakları konusunda bilgi verdiler. Remzi Çalışkan “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önünde bir basın açıklaması yapmıştık. Taşerona ayrımsız kadro istediğimizi, bunu yaparken de sendikaların ve konfederasyonların görüşlerini alarak bir komisyon oluşturulması gerektiğini söyleyerek, eşit bir kadr düzenlemesi istediğimizi dile getirmiştik. Ardından böylesine önemli bir konunun Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarılamayacağını, bu konunun mecliste görüşülerek, tartışılarak görüşülmesi gerektiği çağrısı yaptık. Ama Kanun Hükmünde Kararname çıktı. OHAL gerekçesiyle, OHAL’le hiçbir ilgisi olmayan taşerona kadro mevzusunu Kanun Hükmünde Kararname ile çıkardılar. Ama biz bunu asla tasvip etmiyoruz. Bir ayrımcılık yapılıyor. Belediye işçileri de kadroyu analarının ak sütü gibi hak ediyor. Ama biz bu mücadelenin peşini bırakmayacağız, takipçisi olacağız.”

Çalışkan, ardından taşeron düzenlemesi hakkındaki belirsizlikleri dile getirdi.

Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan “Çalışan 400 bin işçinin gerçekten temsilcisi bizmişiz” diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Bizim Bakanlıklarla uzun uğraş vererek yaptığımız görüşmeler sonucu belediye işçilerinin tamamı, taşeron şirketten ayrılıp, verecekleri dilekçelerle artık belediye şirketinin yani dolayısıyla belediyenin işçisi olacaklar. Bizim çok tasvip ettiğimiz bir durum değil. Biz belediyelerdeki norm kadronun kaldırılmasını istiyorduk ancak olmadı. Bizler şartlar ne olursa olsun alanlarda olmaya ve mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise şöyle konuştu: “Taşeron işçilerin sorunlarını en çok dile getiren sendika Genel İş Sendikası’dır. Mesele hakkında bilgi verecek olursak, Başbakanlık’ta Cumhurbaşkanlığı’nda, Bakanlıklar gibi kurumlarda çalışan taşeron işçilere kadro verilecek. Onun dışında kalan elliye yakın Kamu İktisadi Teşekkülleri’nde ise oralarda KİT kurulacak. Bu kitlerde kurulacak şirketlerin işçisi olacaklar ama taşeron olmayacaklar. Belediyeler ve İş Özel İdarelerine gelince, buralarda bir şirket kurulacak ve bu şirketlerin çalışanı olacaklar.  Yani burada taşeronun olmaması ve ihalelerin olmaması bizim için değerli bir şey.”

Konuşmaların ardından Sendika yetkilileri işçilerin sorularını yanıtladıktan sonra, toplantı bitiminde işçilerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

 

 


DİĞER HABERLER