Kadın çiftçilere üç ilçede kıl keçisi dağıtılacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınma çalışmaları ve kadın üreticilere destek olmak için başlatılan proje ile Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman İlçelerinde 18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilere 2 dişi 1 erkek kıl keçisi dağıtılacak. Daha önce pilot bölge olarak seçilen Menteşe İlçesi'nde kadın çiftçilere 120 kıl keçisi dağıtıldı.

Haber Merkezi

Üç ilçede dağıtılacak olan kıl keçileri için başvuru şartları belirlendi. Başvuru şartlarına yönelik yapılan açıklamada, "18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilerin başvuruları değerlendirilecek. HBS (Hayvan Bilgi Sistemi, TÜRKVET) sistemine kayıtlı hayvancılık işletmesi ve işletme numarası olması (başvurusu olumlu olup, almaya hak kazananlar işletme açacak) Ailesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvana sahip birey olmaması, SGK ya kayıtlı herhangi bir işte çalışmaması, 20 dekardan fazla arazisi olmaması, Her aileden 1 kişi faydalanabilecek, Destek verilecek kişiler kura ile belirlenecek. Hayvanlara bakabileceği hayvan ağılının olması ya da uygun olanakları taahhüt etmesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan taahhütnameyi okuyup imzalaması ve Destek kapsamında alınan keçiler ve doğacak oğlaklar 3 yıl boyunca satılamaz, kestirilemez, devredilemez" ifadeleri kullanıldı.

MENTEŞE'DE DAĞITILAN KEÇİLERDEN 26 YAVRU DÜNYAYA GELDİ

Muğla'da kırsal kalkınmanın artmasını hedefleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe'de 40 kadın üreticiye 2 dişi 1 erkek olmak üzere toplam 120 kıl keçisi dağıtmıştı. Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma çalışmaları kapsamında başlattığı Kıl Keçisi projesi meyvelerini vermeye devam ediyor. Kıl keçileri bugüne kadar 26 yavru dünyaya getirdi. Yavruların dünyaya gelmesiyle birlikte kıl keçisi üreticisinin yüzü güldü.

SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILIYOR

Belediyenin veteriner hekimleri dağıtılan kıl keçilerinin sağlıkları ile yakından ilgileniyor. Veteriner hekimler kıl keçilerinin sağlık kontrolünü ultrasonla gerçekleştiriyor. Böylelikle keçilerin gebelikleri dahil diğer hastalıkları da belirlenebiliyor.

GÜRÜN: "ÜRETEN KADINLARIMIZA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün konuya ilgili yaptığı açıklamada, " Muğla'da bizim köylümüz toprağına sahip çıkıp üretmeye devam ediyor. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkıyor. Milli ekonominin temeli tarım, tarımın ana aktörü de üretici kadınlarımızdır. Menteşe ilçemizde başlattığımız ve ilk meyvelerini aldığımız Kıl Keçisi desteği Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman ilçelerimizde devam edecek. Üç ilçemizde kadın üreticilerimize 2 dişi 1 erkek kıl keçisi dağıtacağız. Kadınlarımız üretecek, Muğla ve ülkemiz kalkınacak." dedi.

 

DİĞER HABERLER