Kırsal Araştırma 12: Yenice Mahallesi

'Hepimizin bu topraklar için yapması gerekenler olduğu' anlayışı ile kırsalın, yerel ve merkezi yönetimden beklentilerini araştırdığım, kırsala yapılan yatırımları değerlendirdiğim, toplam 66 köy/mahalleyi kaleme alacağım "Orda Bir Köy Var Uzakta" projesi kapsamında , 12'nci köy Yenice Mahallesi

 

Kırsal gezilerimle ilgili en çok şu soru soruluyor: 'Köye kendi aracınla mı gidiyorsun?'

Babama şunu söyledim. 'Baba yıllarca yüklü paralar verip beni dershaneye gönderdin. Çok fazla birşey öğrenemedim. Şimdi bütün bir sistemi kavrayabilmem, yaşadığım kenti detaylı öğrenebilmem için senin arabana iki haftada bir gün ihtiyacım var. Bu da sana ayda en fazla 80 liraya patlar' dedim. Aile çocuğunun çabasını her zaman görür. Bana destek oldukları ve çabamın farkına vardıkları için onlara teşekkür ediyorum.

Nüfus 1600, seçmen sayısı 1100, 1 okul, 300 öğrenci, 5 market, 4 cami 3 hoca, 2 kahve, 1 eczane, 1 sağlık evi, 1 tarım kredi kooparatifi, 2 otel, 3 mobilyacı, 5 berber, 1 kuaför, 1 süt mandırası, 4 demirci, 1 terzi, 1 silaj paketleme fabrikası, 1 yeşillik üretim tesisi, 2-3 dönerci ve sayamadıklarım

Kanuni Sultan Süleyman, bu yöreden geçerek Rodos Seferi'ne çıkmış. Rodos Seferi'ni başarı ile bitirdikten sonra sefere ilk katılan Yenice'de yerleşmiş olan Ulalı Hacı Ali Bey vasıtasıyla bu yerleşim yerinden geçmiş. Kanuni Sultan Süleyman 1522 yılında bu yöreden geçişi sırasında çiftliğin adını Yenice olarak değiştirmiş. Bundan sonraki evrede Kanuni Devri ile gelen yerel sancak döneminde Yenice'ye Yerkesik, Milas, Çine, Muğla, Datça, Gökova, Aydın hatta Karadeniz ve Van yörelerinden bile toplanan Yörük boylarının mahallenin dağ eteklerine yerleşerek ayanlık kurmuş oldukları söyleniyor.

Yenice Mahallesi Muğla merkeze 17 kilometre mesafede. Doğusu Ula, Kızılağaç Köyü, Çamköy ve Akkaya Mahallesi, Asar ve Kefecik Tepeleri; batısı Kuyucak Köyü; Kuzeyi Yerkesik, Asar Dağı ile Ahırtaş Geçidi; Kuzeydoğusu Doğanköy; Güneyi Karadağ, Frenk Dağları ve Kuyucak Köyü ile çevrili. Rakımı 610. Mahallenin yerleşim merkezi yaklaşık olarak 37° 07' N / 28° 19' E koordinatlarına sahip.

Merkez, Karşıyaka, Ömerler ve Taşlı ile birlikte 4 büyük sokağı bulunan Yenice, Yerkesik'ten sonra bölgenin en büyük ikinci mahallesi. Ünal Türkeş'i vefatından önce en son ziyaret eden muhtar Mehmet Çelik ile Yenice'ye indiğim an mevlid yemeğine gittik.

Diğer köylere de gittiğim için sosyo kültürel alanı gördüğüm an köyde hangi partiye daha çok oy çıktığını hemen anlıyorum. Sosyo kültürel alan Menteşe Belediyesi tarafından yapılmış. Yanlız bir de yanına ek kısım inşaa edilmiş. Bu hemen dikkatimi çekti ve muhtara senin belediye ile iletişimin iyi sanırım muhtarım dedim. Gülümsedi.

Sosyo kültürel alanın yanında büyük bir halısaha var. Bir kaç fotoğrafın ardınan kahvede yerimizi aldık. Yeniceller anlattı ben dinledim. Değerlendirelim.

 

YOL, SU, ELEKTRİK

Yenice'de elektrik enerjisinin köye yetersiz geldiği dile getirildi. Muhtar Mehmet Çelik, "Dinamolarla kuyulardan su çekiyoruz. Mahalemizde diğer yerleşim yerlerine göre daha fazla işletme var. Enerji yetersiz kalıyor. Yağmurlarda da elektrikler gidiyor" dedi. Yol ile ilgili ise Menteşe Belediyesi'ne ait yollarda bakım onarıma ihtiyaç olduğunu dile getiren Çelik, özellikle Taşlı ve Karşıyaka Sokaklarının bakıma ihtiyacı olduğunu belirtti.

Suyun köye yeterli geldiğini söyleyen Muhtar Mehmet Çelik, "Akarca 2 Göleti tekrar Ula'ya verildi. Bu gölün Doğanköy ve Yenice'ye verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burada tarım konusunda suyumuz yetersiz kalıyor. Bu göletin bize geri verilmesi tarımı arttıracaktır" diye konuştu.

 

YÜRÜYÜŞ YOLUNA IŞIKLANDIRMA TALEBİ

Yenice ile Küçük Kuyucak arasında bir yol var. Bu yol Yeniceliler tarafından yürüyüş yolu olarak kullanılıyor. Akşam saatlerinde kadınların da yürüyüşe çıktığı yolda ışıklandırma yok. Hava karardığında yol yürüyenler açısından tehlike yaratıyor. Yenice halkı çam ağaçlarının arasında bulunan bu yola ve yolun kenarında bulunan mezarlığın girişine ışıklandırma yapılmasını talep ediyor.

BELEDİYE VE MERKEZİ YÖNETİM YATIRIMLARI

Muhtar Mehmet Çelik'e yatırımları sordum. Mahalleye Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırım yapılmış. Halısaha, asfalt ve parke çalışmaları, Atatürk Büstü bunlardan bazıları. Merkezi yönetim ise mahalleye Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma ile destek oluyormuş. Bu arada Menteşe Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Topal da Yeniceli. Kuyucak'a gittiğimde ve Yenice'den dönerken Tamer Topal'ı 2 kez yolda arabayla geçerken son anda gördüm. Kendisiyle görüşme fırsatımız olmadı. Şimdi yazıyı yazarken gitmeden keşke arasaydım telefonla dedim.

 

ANKARA'DAN KÖYE YERLEŞEN RESSAM

Yenice Muğla dışından göç alan bir mahalle. Köye Ankara'dan gelerek yerleşen emekli, aynı zamanda ressam olan Teoman Ata'nın ifadelerini aynen veriyorum: "2010 yılında Ankara'dan Akyaka'daki arkadaşlarımın yanına geldim. Bu bölgede bir köyde yaşamak istediğimi söyledim. 8-10 köyü araştırdıktan sonra Yenice'yi seçtim. Gelir gelmez market sahibi, şimdiki muhtar Mehmet Çelik ile tanıştım. Beni şöyle bir süzdükten sonra yarım saat içinde eniştesinin evini kiraladım. Daha sonra bu evi satın aldım. Akyaka'daki arkadaşlarım inanamadılar. Şimdi bana özeniyorlar. Emekli olan ve çocuk derdi kalmayan insanların büyük kentlerde yaşama ısrarını anlayamıyorum. 63 yaşındayım. Sağlıklı bir yaşam açısından burası çok elverişli bir bölge. Yürüyüş yapıyor, bahçemle ilgileniyorum. Yazları denize gidip geliyorum. Resim yapıyor, edebiyatla uğraşıyorum. Bazı kişiler benim gibi buraya geliyorlar. Yağmurlar başlayınca gidiyorlar. Bir yere geliyorsanız o bölgenin her zorluğuna katlanmak zorundasınız. Ayrıca halkla sosyalleşmek gerekiyor. Ben bunu başaranlardanım. Bu bölgeyi ve halkını çok seviyorum."

Bu arada Kavaklıkuyu mevkiinde yüzlerce yıllık bir kavak var. Yenice halkı bu alanın kültürel alan haline dönüştürülmesini istiyor.

 

YENİCE'NİN 3 İŞ ADAMI

Uğur Mumcu Bulvarı üzerinde bulunan Aliabi'nin sahibi Ali Aksoy, Yenice'ye inanamadığım bir yatırımla tatil köyü yapan Çağlar Bozkurt ve Damla Deresi'ni işleten, yine Yenice'de yeşillik üretim tesisi sahibi Murat Çakır köyün 3 iş adamı. Ali Aksoy da köye bir otel inşaa ediyor. Murat Çakır ile işletmesinin önünde görüştük. 'Bizim üçümüz Yenice'nin 3 çılgınıyız' ifadesini kullandı. Ardından başladı şikayete. Damla Deresi ile ilgili Yerkesik halkından destek göremediğini, ekonominin zorluklarını anlattı. Kendi memleketine bu yatırımları yaptıkları için bu üç iş insanını tebrik ediyorum.

Yenice'ye daha önce geldiğimde yurt dışına yakmalık tabut ihraç eden bir kişi vardı. Giderken haberini yaparım dedim fakat Aydın'a taşınmış.

Teşekkürler: Mehmet Çelik, Nurgül Çelik, Hüseyin Nabi Tuncer, Yılmaz Karataş, Feyyaz Alabaz, Mustafa İntepe, Teoman Ata, Murat Çakır, Sami Özgül, Seval Aktop, Ömrüye Tuncer, Salih Tavşan, Mehmet Kocaman, Selahi Keleş, Salih Yenice, Ali Rıza Yenice

 

DİĞER HABERLER