Mantar zehirlenmesinden bir kişi öldü, bir kişi yoğun bakımda

Doç.Dr. Allı; "Bilmediğiniz mantarları yemeyin"

Muğla'da topladıkları mantarı yiyen Mükerrem Akgül hayatını kaybederken, yoğun bakıma alınan annesi Fatma Koçer ise yaşam savaşı veriyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde görevli Doç. Dr. Hakan Allı, olayla ilgili, "Dünyanın en zehirli mantar türlerinden birini yemişler. Kesinlikle bilinmeyen mantarlar yenilmemeli." dedi.

18 GÜNDÜR YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRÜYOR

Menteşe'nin Fadıl Mahallesi'nde yaşayan Fatma Koçer, kızı Mükerrem Akgül ile birlikte geçtiğimiz 16 Ekim'de evlerinin yakınındaki mezarlıktan mantar topladı. Yedikleri mantardan mide bulantısı ve halsizlik yaşayan Fatma Koçer, 20 Ekim'de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede yapılan tetkiklerde mantar zehirlenmesi teşhisi konuldu. Annesinin kan tahlilinde zehirlenme bulgusuna rastlanılması üzerine Mükerrem Akgül, acil servise giderek, başından geçenleri doktorlara anlattı. Yapılan tetkiklerde kanında bakteri görülen Akgül, dahiliye servisinde tedaviye alındı. Akgül, yapılan müdahalelere rağmen 28 Ekim'de öldü. Hayati tehlikesi bulunan Fatma Koçer 18 gündür yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor.

BÖBREK VE KARACİĞER YETMEZLİĞİNDEN ÖLDÜĞÜ BELİRLENDİ

Annesini zehirli mantar yüzünden kaybettiğini belirten Barış Akgül (38), şunları söyledi: "Evde kimsenin olmadığı sırada annem ve anneannem, mezarlık bahçesinden mantar toplamaya gitmiş. Her ikisi de öğle saatlerinde, topladıkları mantarı pişirip yemişler. Anneannem mantarı yedikten 4 gün sonra rahatsızlanıyor. Hastaneye acil servise götürdük ve yatışını yaptırdık. Çıkan tahlil sonuçlarında zehirlenme belirtileri görüldü. Anneannemin başında refakatçi olarak kalan annem ise acil servise gidip tahlil yaptırdı. Aynı bulgular kendisinde de görülünce dahiliye servisinde 8 gün boyunca tedavi görmesine rağmen böbrek ve karaciğer yetmezliğinden öldüğünü öğrendik. Anneannem ise yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veriyor."

"BİLMEDİĞİNİZ MANTARLARI YEMEYİN"

MSKÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı, zehirli ve zehirsiz mantar türlerini dış görünüşüne göre ayırt etmenin mümkün olmadığını ifade ederek,  "Muğla bölgesinde 'çıntar' adıyla bilinen mantar satılıyor. Genelde halk tarafından bu tür rahatlıkla biliniyor. Ancak doğaya yürüyüş yapmak için ormana gidenler, çıntara benzetip topladıkları mantarı yedikten sonra zehirleniyor. İlk başta karın ağrısı oluyor. Sonrasında ise geçici iyileşme görülüyor. Bunlar ne kadar geç etki gösterirse, zehrin etkisi o kadar güçlü oluyor. Böyle bir vaka olduğu zaman hastamızı hemen kusturup, doktora götürmeliyiz. Zehir kana karıştığı zaman böbrek ve karaciğer yetmezliği oluyor. Böyle bir durumda ise hastayı kurtarma şansı çok zor. Siz siz olun bilmediğiniz mantarları yemeyin." dedi.

DÜNYANIN EN ZEHİRLİ MANTAR TÜRLERİNDEN YEMİŞLER

Hakan Allı "Üzücü olayın yaşanmasına neden olan o mantar, dünyanın en zehirli türlerinden birisi. Yöremizde 'Köygöçüren', ya da 'Ölüm meleği' ismiyle biliniyor. Bir mantar için hayatımızı kaybetmeye değmez. Bölgemizde 50 çeşit zehirli mantar türü bulunuyor" dedi.

 

DİĞER HABERLER