Menteşe’de 9 bin 500 abone doğalgaz kullanmaya başladı

Menteşe’de 9 bin 500 abone doğalgaz kullanmaya başladı

Muğla merkez ve ilçelerinde devam eden doğalgaz döşeme çalışmalarını yürüten Akmercan Muğla Doğalgaz şirketi, çalışmaların Menteşe İlçesi’nde yüzde 65 oranında tamamlandığını ve 9 bin 500 abonenin doğalgaz kullanmaya başladığını açıkladı.

Sevil Yılmaz

Şirket yetkilileri, 23 Mayıs 2014 tarihinden itibaren başlanan Menteşe’deki doğalgaz çalışmaları kapsamında, Karamehmet, Muslihittin, Emir Beyazıt, Orhaniye, Kötekli ve Bayır mahallelerinde toplam 150 kilometre doğal gaz dağıtım hattı yapıldığını ve Menteşe’deki çalışmalarda fiziki yatırımın yüzde 65 oranında tamamlandığını bildirdi.

Yürütülen çalışmalarla ilgili dağıtımcı şirket tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yatağan İlçesi’nde; 01 Mayıs 2014 tarihinde doğalgaz alt yapı çalışmaları başlamış ve 29.12.2014 tarihinde gaz arzı sağlanmıştır. Bu güne kadar Akyol, Dere, Konak, Cumhuriyet, Yeni, Atatürk ve Madenler mahallelerinde,  toplam 108 kilometre doğal gaz dağıtım hattı yapıldı ve 2 bin 350 bina ve 6 bin 700 konuta doğalgaz arzı sağlanmıştır. Yatağan İlçesi’nde fiziki yatırım tamamlanma oranı ise yüzde 86’ dır. Yatağan İlçesi’nde bugün itibarı ile abone sayısı 4 bin 355 adettir. Bu abonelerden 4 bin 128 adedi gaz kullanmaktadır. Menteşe İlçesi’nde; 23 Mayıs 2014 tarihinde doğal gaz alt yapı çalışmaları başlamış ve 27 Mayıs 2015 tarihinde gaz arzı sağlanmıştır. Bu güne kadar, Karamehmet, Muslihittin, Emir Beyazıt, Orhaniye, Kötekli ve Bayır Mahallerinde toplam 150 km doğal gaz dağıtım hattı yapıldı ve 2.260 bina ve 20. 800 konuta gaz arzı sağlanmıştır. Menteşe İlçesinde Fiziki yatırım tamamlanma oranı ise yüzde 65’tir.

Menteşe İlçesi’nde bugün itibarı ile abone sayısı 11 bin 816 adettir. Bu abonelerden 9 bin 500 adedi gaz kullanmaktadır. Ula İlçesi’nde; 2017 yılı itibarı ile doğal gaz altyapı çalışmaları başlatılmış ve 25 Ocak  2018 tarihinde Ula İlçesi Köprübaşı Mahallesi’ne gaz arzı sağlanmıştır.

Bugüne kadar Köprübaşı Mahallesi’nde, toplam 10 km. doğal gaz dağıtım hattı yapıldı ve 15 binaya doğal gaz arzı sağlanmıştır. Ula İlçesi’nde fiziki yatırım tamamlanma oranı ise yüzde 10’dur.

Belediye yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, Ula İlçesi’nin genelinde 2018 yılı içerisinde kanalizasyon alt yapı çalışmasına da başlanacaktır. 2018 yılında yapılacak olan doğal gaz altyapı yatırımları kanalizasyon çalışmaları ile koordineli olarak yapılacaktır. 2018 yılında her üç ilçede de doğal gaz yatırımları devam edecektir.”

VATANDAŞLARA UYARI

Şirket yetkilileri ayrıca doğalgaz kullanıcılarına pencerelerde bulunan havalandırma menfezlerinin doğru kullanılması gerektiği konusunda şu uyarıda bulundu: “Teknik ekiplerimizin yaptığı tespitlerde, özellikle camlardaki havalandırma menfezlerinin kullanıcılar tarafından bir kısmının kapatıldığı görülmektedir.Menfezlerin açık kalması hem güvenlik, hem de tasarruf açısından çok önemlidir.

Havalandırma menfezini asla kapatmayınız. Unutulmamalıdır ki doğal gaz doğru kullanıldığında çok güvenli bir yakıttır. Ayrıca, dış ortamlarda kalan doğal gaz borularının da yağlı boya ile boyanması borunun ömrü açısından önem arz etmektedir. Halkımız ve abonelerimiz, doğal gaz hakkındaki güncel duyuruları ve dağıtım şirketimiz ile ilgili haberleri; www.akmercanmuglagaz.com.tr adresinden takip edebilirler.”

 

DİĞER HABERLER