Menteşe’de Ebabil Kuşu yaralı halde bulundu

Menteşe’de Ebabil Kuşu yaralı halde bulundu

Muğla’nın Menteşe İlçesindeki Yörük Obaları Derneği bahçesinde yaralı Ebabil Kuşu bulundu. Dernek Başkanı Orhan Akcan ve dernek üyeleri gece saatlerinde buldukları uçamayan Ebabil Kuşu ile sabah yetkililerin geldiği saate kadar ilgilendi.

Altar Zeyhan

Başkan Akcan, “Derneğimizin bahçesinde otururken yukarıdan bir kuş düştü aşağıya, hep beraber baktık. Gördüğümüz bir kuş değildi. İnternetten bakınca Ebabil Kuşu olduğunu farkettik. Ben bu yaşıma geldim. Bu kuşu ilk defa gördüm” dedi. Sabah saatlerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden gelen ekipler tarafından alınan yaralı kuş, tedavi altına alındı.

EN GİZEMLİ KUŞ

Ebabil Kuşu özellikleri sebebiyle dünyanın en esrarengiz ve gizemli kuşu olarak biliniyor. Sadece üremek için yere inen, gece ve gündüz sürekli havada uçuş halinde olduklarından yerde çok nadir görülen kuş türlerinden olan Ebabil Kuşu, kendisine has kanat yapısı ile uçarken aynı zamanda uyuyabiliyor. Yüksek binaların çatılarının uzak ve erişilemeyecek noktalarında yuva yapan ve halk arasında baharın habercisi olduğuna inanılan Ebabil kuşunu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor.

DİĞER HABERLER