Mete'den Karaca'ya: "Verdiğin sözü yerine getir"


AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Fethiye Körfezindeki renk değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının görevini ve sorumluluklarını derhal yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Kadem Mete, “ Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Fethiye ziyaretinde Fethiye Körfezinin 250 Milyon TL’ye temizleneceğini söylemesi üzerine mevcut başkan Alim Karaca, bu rakamın çok yüksek olduğunu ve yarı fiyatına seçimi kazandıkları taktirde temizletecekleri vaadinde bulunmuşlardı. Buyurun belediyeyi kazandınız, sözünüzü ivedilikle yerine getirin” diye konuştu.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, il binasında Fethiye Körfezindeki renk değişikliği ile ilgili basın açıklaması yaparak, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye İlçe Belediyesini göreve davet etti.

Fethiye Körfezinde yaşanan renk değişikliği ve oluşan kötü kokular konusunda değişik makamlar tarafından çelişkili açıklamalar yapıldığını söyleyen Mete, “Fethiye Körfezinde ALG patlaması diye nitelendirilen bu doğa felaketi, maalesef bütün bilimsel verilere dayanıldığı zaman ilçenin alt yapı yetersizliğinden meydana gelmiştir.  Fethiye’de arıtmanın yeterince çalışmaması sonucu , evsel atıkların ve  kanalizasyonun  direk olarak denize boşaltılması sonucu oluşan bir durumdur.Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ilk yaptığı açıklamada tarımsal ziraii ilaçlardan kaynaklanabileceği konusunda bir şey söyledi.Bunun hiçbir bilimsel ve tutarlı tarafı yok. Malasef doğruluğu da yok. Böyle bir şey söz konusu bile değil” dedi.

“10 BİN METRE KÜP  SU ARITILMADAN DENİZE AKITILIYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da açıklamasında, Osman Gürün’ün açıklamalarının gerçeğini yansıtmadığını ortaya koymuştur” diyerek sözlerini sürdüren AK Parti  İl Başkanı Kadem Mete, “Fethiye belediyesi  tarafından 2013 yılında yapılan çalışmada  Fethiye’deki arıtma tesisisin çıkışı hesaplandığında yaklaşık olarak 23 bin metre küp su günlük arıtılabiliyor.Oysa ki gerçek debi yaklaşık 33 bin metre küp.10 bin metre küp su günlük arıtılamadan denize deşarj ediliyor.Her gün 10 bin metre küplük arıtılmamış evsel atıkların , kanalizasyonun zaman içerisinde de böyle bir doğa felaketi ortaya çıkarttığı malum oldu.Şimdi herkes bu konuda birbirini suçluyor.Yakın zamana kadar belediye başkanlığı görevini yapmış olan sayın Behçet Saatcı yapmış olduğu açılamada büyükşehir belediyesini suçluyor.Büyükşehir belediyesi de Fethiye Belediyesini daha yeni aldığını bunun bir bakıma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilçe belediyesini suçlamaya kalkıyor.Ama burada hiç kimsenin birbirini suçlamadan , birbirine iftira ya da çamur atmadan olayın bütün çıplaklığıyla, gerçeğiyle vatandaşlar bu gerçekleri öğrenmeye çalışıyor.Yani bunun sebebi kimdir ve bundan sonra ne yapılacak bizim buna bakmamız lazım.Vatandaşın derdi bağcıyı dövmek değil , üzüm yemek. Bizim de derdimiz bu. Biz bu körfezi biran önce nasıl eski haline getirebiliriz bunu konuşmamız lazım.Bunu konuşurken de tarafların birbirlerini suçlaması veya suçu örtbas etmeye çalışması ,ilçe belediye başkanının “aslında ben bu konuyu 3 aydan beri biliyordum ama turizmin zarar görmesin diye sustum” diyerek özrü kabahatinden büyük olan açıklamalar yapmasıyla bu iş çözülmez.  Bu işin çözülebilmesi için derhal arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılarak, minimum 10 bin metre küp arttırılarak tüm atıkların arıtılarak deşarj edilmesini sağlamak gerekir” diye konuştu.

“SEÇİM VAADİNİZİ YERİNE BİR AN ÖNCE GETİRİN”

Arıtma sorununun çözülmesi Muğla Büyükşehir Belediyesinin görevidir” diyerek sözlerini sürdüren Mete, “Eğer ki bu sorunu Büyükşehir Belediyesinin gücü yetmiyorsa ve imkanı yoksa Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan talepte bulunur. Bizde ilimize  hizmet etmekle mükellef olan  AK Partinin temsilcileri olarak üstümüze düşen ne varsa yerine getirebiliriz.Ama seçimlerde Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum beyefendi  Fethiye’ye yapmış olduğu ziyarette körfezin temizlenmesi konusunda buranın yaklaşık maliyetinin hesaplanarak 250 milyon TL’ye ulaştığını bunun sadece bakanlık tarafından yapılamayacağını belediyenin ,seçimi kazanacak olan belediyenin elini taşın altına koyması suretiyle bakanlığında destek vererek bu sorunu çözebileceğini söylemesinin ardından o zamanlar aday olan şimdi de belediye başkanı olan Sayın Alim Karaca  bey  de “250 milyon TL  çok fazla para. Biz burayı 125 milyon TL ile temizleriz.Kimseye ihtiyaç duymadan da yaparız” dedi.Buyurun yapın o zaman.Kaldı ki bu körfezin temizlenmesi kadar kendilerinin değişiyle 125 milyon gibi bir rakama da gerek yok.Kapasitenin 10 bin metre küp arttırılması için gerekli olan rakamın çok daha az olduğunu düşünüyorum.Ama bunun artık bir an önce başkalarına suç atmadan ,ziraii ilaçlama gibi saçma sapan şeylere sığınmadan ya da eski belediye başkanını ya da bakanlığı suçlamadan Büyükşehir Belediyesinin  bu sorumluluğu alması,kabul etmesi ,kapasitenin düşük kaldığını bilmesi ve bu yönde hızlıca hareket etmesi lazım” dedi.

“SORUN SADECE FETHİYE’DE DEĞİL”

Mete açıklamasının devamında, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Fethiye  de arıtma tesisinde yapmış olduğu analizler sonucunda azot miktarının olması gerektiğinden çok daha yüksek olması olduğu gerekçesiyle  Muğla Büyükşehir Belediyesine Haziran ayında cezayi muayede bulunmuştur. Sonraki zamanda tekrar bir numune daha alınmıştır ve bu numuneler şu an analiz edilmektedir. Bizim derdimiz para cezası falan değil. Biz biran önce Muğla Büyükşehir Belediyesinden  bu sorunun çözülmesiyle ilgili bir adım atmasını bekliyoruz.Bu noktada adım atmazsa tabi ki devlet, bakanlık müeyyideler  uygulamaya devam eder. Gerekirse o tesisin bu çevre felaketine daha fazla göz yummak için büyütme işlemini de kendisi yapabilir. Ancak vatandaşımızın şunu bilmesi lazım. Bu görev öncelikle büyükşehir belediyesinin görevidir. Fethiye’den topladığınız su parasıyla ,çevre vergisiyle ,tabela vergisiyle bunu çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.Zaten siz o parayı Fethiye'den topluyorsunuz .Fethiye'den topladığınız parayı totem yapıp fotoğrafınızı asacağınıza lütfen hizmet olarak harcayın ve Fethiye'nin bu keşmekeşliğini ortadan kaldırın.Kaldı ki ben buradan uyarıyorum bu olay Fethiye'den patlak verdi. Ama şimdi isimlerini söyleyerek turizme zarar vermek istemiyorum ama Muğla kıyılarında bir çok beldede bir çok ilçede arıtma tesisleri yetersizdir.Eğer sayın belediye başkanı hayır bu doğru değildir ,il başkanı yanlış beyanat veriyor derse o zaman hodri meydan. Ben bütün beldelerin isimlerini metre küplerine varıncaya kadar ,hangi ilçede hangi belde de ,hangi koyda arıtmanın yeterli yapılmadığını ve arıtılmadan kanalizyasyonların evsel atıkların deşarj edildiğini buradan açıklayabilirim. Ama bu açıklama bölgemize fayda getirmez .Biz biran önce show yapmaktansa özellikle bu arıtma tesislerine,çevreye,kanalizasyonlara ,çöplerin toplanması olayına belediyelerin daha sağlıklı bir şekilde yaklaşmasını bekliyoruz ve istiyoruz.Biz bu işin takipçisiyiz” diye ifade etti.

 

DİĞER HABERLER