Milas, uluslararası konferansa ev sahipliği yapacak

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas'ta, 15 Haziran Cumartesi günü, "Yerel yönetimler ve yerelden enerji yatırımlarının” konuşulacağı uluslararası bir konferans düzenlenecek. RESCOOPEU(Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği), Muğla Karia Enerji Kooperatifi ve Çanakkale Troya Çevre Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenecek ve Türkiye Belediyeler Birliği, Milas Belediyesi ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nın destek vereceği konferans, Milas Belediyesi toplantı ve düğün salonunda gerçekleştirilecek. Konferans, 09.30'da başlayacak.

Yenkoop tarafından konferansın ana teması şu şekilde açıklandı: "Konferans serimizin bu yılki ana teması, ülkemizdeki yerel yönetimlerin yaptıkları yenilenebilir enerji yatırımları ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri ile kurdukları ilişkiler. Özellikle farklı ülkelerden gelen konuklarımız ile de ulus ötesi yerel yönetimlerin bu alandaki çalışmalarını gözlemleme şansımız olacak."

Yedi ülkeden(İsviçre-Yunanistan-Polonya-Almanya-Hırvatistan-Danimarka ve Türkiye) 14 konuşmacının yer alacağı konferansın 4 oturum halinde gerçekleştirileceği ve şu konu başlıklarının ele alınacağı bildirildi: Yerel Yönetimler ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri / Yenilenebilir Kaynaklar ile Kentiçi Ulaşım / Yenilenebilir Enerji ile Bölgesel Isınma ve Kooperatifler / Mevzuat.

Dünyada yeni bir akım olan yenilenebilir enerji üretimi kooperatiflerinin amacı; çevre ve hava kirliliği yaratan fosil(kömür) yakıtların yerine güneş, biyogaz, rüzgâr ve biokütle gibi alternatif kaynaklardan temiz enerji üretiminin sağlanması olarak belirtiliyor.

Dünyada ve ülkemizde bulunan 44 yenilenebilir enerji üretim kooperatifinin, dünya üzerinde bir enerji demokrasisi yaratmayı amaçladığını ve enerji kullanımının demokratikleşmesini savunduğunu dile getiren konferansın düzenleyicilerinden Muğla Karia Enerji Kooperatifi başkanı Reşat Uygun şöyle konuştu: “Halk tükettiği yerde kendi enerjisini üretmelidir. Yenilenebilir enerji üretim kooperatifleri olarak, enerjinin demokratikleştirilmesi ve bu alanda demokratik mülkiyet kavramının yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Belediyeler, klasik belediyecilik hizmetlerini aşarak gelir getirici kaynaklara yönelmek zorunda. Enerji üretimi ve yatırımları da bunlardan birisi.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Denizli-Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in konferansa katılacağı kaydedildi.

 

DİĞER HABERLER