Milletvekili Aldan: “İçişleri Bakanlığı beni haklı çıkardı”

Milletvekili Aldan: “İçişleri Bakanlığı beni haklı çıkardı”

CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan, İçişleri Bakanlığı’nın HÖH hakkında soruşturma açması ve suç duyurusunda bulunması üzerine, “Hükümet bunu basında yer aldıktan sonra yaptı, bu çok manidar, şimdiye kadar bu oluşuma göz yumarak manevi destek sağladı” dedi.

Sevil Yılmaz

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, katıldığı bir radyo programında sarfettiği, “Benim bir sürü itim var, gerektiğinde onları sokağa salarım, onlar için af bile çıkartırım” sözlerinin ülke genelinde tepkilere yol açması üzerine, bu sözü söylerken Halk Özel Harekat (HÖH) gibi hukuk dışı oluşumların üyesi olan ve sosyal medyada ellerinde silahlarla poz veren kişileri kastettiğini belirtmişti. Aldan, dün İçişleri Bakanlığı’nın Halk Özel Harekatı Derneği hakkında inceleme başlatması ve kayıtlarda yer almayan, internet üzerinden yayın yapan Halk Özel Hareketi Derneği hakkında da suç duyurusunda bulunulmasının üzerine, ‘İçişleri Bakanlığı bu davranışıyla, geçtiğimiz Aralık ayında şahsıma yönelik yapılan linç girişiminin ne kadar yersiz ve de benim söylediklerimde ne kadar haklı olduğumu göstermiş oldu” dedi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından hukuk dışı oluşum, yapılanma ve faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla "Halk Özel Harekatı Derneği" hakkında inceleme ve araştırma başlatıldı. Ayrıca dernekten farklı olarak kayıtlarda yer almayan ve internet üzerinden yayın yapan "Halk Özel Hareketi Derneği" hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Son günlerde hukuk dışı oluşum, yapılanma ve faaliyetlerde bulunduğu yolunda basında haberlere konu olan, "Halk Özel Harekatı Derneği" hakkında, Bakanlığımızca ilgili mevzuat gereğince, gerekli inceleme ve araştırmalar yürütülmektedir.Yine Bakanlığımıza ulaşan bilgilerden adı geçen dernekten farklı olarak, resmi olarak kurulmayan ve kayıtlarımızda da adı geçmeyen, "Halk Özel Hareketi Derneği" adı ile internet üzerinden yayın yapan bir başka oluşum hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, konu ile ilgili merciler nezdinde takip edilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

İçişleri Bakanlığı’nın bu hamlesi üzerine açıklama yapan Milletvekili Ömer Süha Aldan, “İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz Aralık ayında bana yönelik linç kampanyasının ne kadar yersiz olduğunu göstermiştir. Ben geçtiğimiz günlerde radyoda bir demeç vermiştim. Bu demeci kötüye kullananlar utansın diyorum. Ben insanları bu gibi yasa dışı oluşumlara karşı uyarmıştım. Bizim yıpratılmış da olsa bir ordumuz, polis teşkilatımız var. Onlar da ellerinden geleni yapıp, ülkenin düzenini sağlıyorlar. Bunun dışında başka yapılara, oluşumlara gerek yok. HÖH gibi oluşumlara gerek yok. Hiç kimse kendini kurtarıcı olarak görmemeli. Bu oluşumlarda ortaya provokatörler çıkıp ortalığı karıştırabilir.”diye konuştu.

Hükümet’in şimdiye kadar HÖH hakkında bir inceleme veya soruşturma yapmayıp bu oluşuma göz yumarak manevi destek verdiğini dile getiren Aldan şöyle konuştu: “Bu oluşuma Hükümet’in parasal yönden bir destek verip vermediğini bilmiyoruz ama bu güne kadar adli olarak bir inceleme yapılmaması, bu oluşuma göz yumarak manevi destek sağladığını gösteriyor. Bu yapının şimdiye kadar değil de, bu konunun basında yer almasından sonra incelemeye ve soruşturmaya alınması çok manidar.”

Aldan HÖH gibi yapıların tarihte hep var olduğunu belirterek, “Bu yapılar halkı korkutmak, toplumda bir endişe, korku yaratmak için kurulmuştur. Bu tip yapılar tarihte hem halka hem de kendilerine destek sağalayanlara zarar vermiştir.  Halk ve de ülkenin güvenlik güçleri bu yapılara göz yummaz ve de faaliyetlerine izin vermez” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER