Milletvekili Gökcan'dan 'Patara Yılı' değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 2020 Turizm Yılı temasının Patara Antik Kenti olduğunu açıklaması Muğla'da sevinçle karşılandı. Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, "Sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara Plajı, Muğla'mızın  Seydikemer ilçesi ile Antalya'nın Kaş ilçesinin sınırlarında yer alıyor. Muğla'mıza ve Antalya'mıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Haber Merkezi

Milletvekili Gökcan, muhteşem doğası, binlerce yıllık tarihi, çölleri aratmayan kumsalı, dünyanın en eski meclis binası ile bilinen ve her yıl binlerce kişiyi kendisine çeken Patara Antik Kenti'nin  2020 yılında daha çok konuşulacağını, Muğla ve Antalya  Turizmine büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2020 yılını Patara yılı olarak ilan etmesi turizmcilerimiz ve hemşerilerimiz tarafından sevinçle karşılanmıştır" dedi.

Gökcan, "2020 yılı Patara yılı ile hem bölgemizi hem de antik kentimizi dünya turizmine daha iyi tanıtacağız. Turist sayısını artırmak ve gelen turistlere en iyi hizmeti vermek için turizm sektörüne ve acentalara da büyük görev düşmektedir. Bu konuda hazırlık ve çalışmalar yapılacaktır" şeklinde açıklamada bulundu.

"MUĞLA TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK"

Gökcan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Yaklaşık 18 kilometre uzunluğa sahip olan Patara Plajı, adını Patara Antik Kenti'nden almaktadır. 'Noel Baba' olarak da bilinen Aziz Nicholaos'un doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği yer olan Patara, Likya Birliği şehirlerinin temsilcilerinin buluştuğu dünyanın en eski meclis binasına da sahiptir. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor. Tiyatro, tarihi deniz feneri, ana cadde, hamamlar, Roma zafer takı, Tepecik mezarlığı, bazilika ve çeşitli tapınaklarla tarihi açıdan büyük zenginliğe sahip antik kentte bulunan dünyanın en eski demokratik meclis binası olarak bilinen Patara Meclis Binası, TBMM tarafından restore edilerek ziyarete açıldı. Bütün bu tarihi, coğrafi ve turistik özellikleri ile büyük bir kültürel miras olan Patara Antik kenti 2020 yılında Muğla turizmine de önemli katkılar sağlayacaktır. Bunu en iyi şekilde değerlendireceğimize inancımız tamdır."

 

DİĞER HABERLER