Muğla Baro Başkanı Uzun:“Biz Türkiye’yiz”

Muğla Baro Başkanı Uzun:“Biz Türkiye’yiz”

Cumhurbaşkanı’nın partisinin grup toplantısı çıkışında yaptığı konuşmada Türk Tabipler Birliği ile Türkiye Barolar Birliği’nin başındaki ‘Türk’ ifadesinin kaldırılması gerektiğini söylemesi üzerine Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun bir açıklama yaptı. Uzun açıklamasında, “Unutulmamalıdır ki; ‘Türkiye’ kelimesini birliğimizin isminden silseniz bile, sevdasını yüreğimizden asla silemezsiniz” dedi.

Sevil Yılmaz

Cumhurbaşkanı’nın partisinin grup toplantısının çıkışında sarfettiği, “Türk Tabipler Birliği’nin başındaki ‘Türk’ ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Tükiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey” sözlerinin üzerine Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun yazılı bir açıklama yaptı. Uzun, açıklamasında Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı 110 bin avukatın ülkenin çıkarlarına aykırı bir davranışının olmadığını belirterek, “Bu ülkenin baroları  ve onların üst birliği olan Türkiye Barolar Birliği ile içinde barındırdığı 110 bin avukatın ülkemize ve ülkemizin çıkarlarına aykırı hiçbir tutum ve düşüncesi yoktur. Unutulmamalıdır ki; “Türkiye” kelimesini birliğimizin isminden silseniz bile, sevdasını yüreğimizden asla silemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, yaptığı açıklamada, “Unutulmamalıdır ki; “Türkiye” kelimesini birliğimizin isminden silseniz bile, sevdasını yüreğimizden asla silemezsiniz” ifadesini kullandı.

Uzun, yaptığı yazılı açıklamada,  şunlara yer verdi: “Sayın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısı çıkışında, Türkiye Barolar Birliği’nin isminde yer alan “Türkiye” kelimesinin çıkarılması gerektiğini bunun için Bakanlar Kurulu’nun gereğini yapmasını istediğini ifade etmişlerdir. Ne yazık ki bu talihsiz açıklamayı üzülerek izledik. Bu ülkenin baroları  ve onların üst birliği olan Türkiye Barolar Birliği ile içinde barındırdığı 110 bin  avukatın ülkemize ve ülkemizin çıkarlarına aykırı hiçbir tutum ve düşüncesi yoktur. Bu güne kadarki çalışmalarının tamamı bu ülkenin daha iyi ve yaşanası bir ülke olmasından, ülkenin gerçek menfaatinin, hukukun üstün tutulduğu bir ülke olmasından geçtiğini bilen ve bu bilinçle her fırsatta ülke menfaatlerini savunan ve savunmaya devam etmekte olan bir kuruma yapılan haksız ve yakışıksız isnat, bizleri ve birlik içinde yer alan yüz bin avukatı derinden üzmüştür. Her birisi vatansever ve ülkesinin iyiliği için çaba sarf eden insanlara gerçek dışı yakıştırmalarda bulunmak ve onların milli duygularını karalamak, en çok birlikteliği bozmak ve ayrıştırmak isteyen insanların işine yarayacaktır. Duruş ve davranışlarında hiçbir gayri millilik bulunmayan ve tüm davranış ve söylemleri bu ülkenin çıkar ve yararına olan Türkiye Barolar Birliği hakkındaki haksız ve yanılgılı değerlendirmenin gerçeği ile düzeltilerek, isminde yer alan “Türkiye” kelimesinin çıkarılması gibi bir haksız uygulamadan kaçınılmasını diliyoruz.

Unutulmamalıdır ki; “Türkiye” kelimesini birliğimizin isminden silseniz bile, sevdasını yüreğimizden asla silemezsiniz.”

 

DİĞER HABERLER