Muğla'da iple kurban pazarlığı

 

Muğla'da iple kurban pazarlığı

Muğla'da Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık almaya gidenler koronavirüs tedbirleri kapsamında pazarlığı el sıkışmak yerine iple yapıyor. Bazı vatandaşlar ise kurbanlıklarını büyükbaş ve küçükbaş hayvanların fotoğraflarını görerek alıyor. Pazara gelmek istemeyenler ise kurbanlıklarını görüntülü görüşme yöntemiyle seçebiliyor.

MUĞLA (İHA)

Geleneksel olarak el sıkışma yöntemi ile yapılan pazarlıkların sona erdiği kurban pazarından pazarlık tek kullanımlık iple yapılıyor. Kurbanını seçen vatandaş pazarlık esnasında kurbanlık satan ile kurbanlık alan arasında sosyal mesafeye uygun şekilde ip kullanıyor. İpin iki ucunu tutarak yapılan pazarlık fiyat düşene kadar devam ediyor.

GÖRÜNTÜLÜ SATIŞA BÜYÜK İLGİ

Koronavirüs (kovid-19) salgınına karşı önlem alan besici Cemil Çoban sosyal medyadan da kurbanlık hayvanları satışa çıkardı. Çoban, isteyene hayvanları görüntülü gösterip pazarlığı ise telefonda yapıyor.

Satış işlemlerini ve kesim işlemlerini telefon üzerinde canlı görüşme yöntemiyle yaptıklarını belirten Cemil Çoban "Yıllardır bu işi Bodrum'da yapmaktayız. Koronavirüs salgınından dolayı, cep telefonundaki iletişim uygulamaları üzerinde satış yapmaya başladık. İnsanlar korkuyor zaten sokağa çıkmaya, tedbir alıyor vatandaşlar. Hayvanın videosunu çekip kurbanlık almak isteyenlere gönderiyoruz. Fiyatını belirtip, pazarlığı yapıp satışını gerçekleştiriyoruz. Satışın ardından hesap numarası verip bankalar aracılığı ile ödemesini alıyoruz. Sattığımız hayvanı işaretliyoruz ve bayramın 1'inci günüde aynı iletişim uygulamaları üzerinden hayvanlarını kesip, adreslerine teslim ediyoruz" dedi.

PAZARLIK İP İLE YAPILIYOR

Kurbanlık pazarına gelen vatandaşlarla hiçbir şekilde tokalaşmadıklarını belirten Çoban "Pazar alanına gelip kurbanlık seçen vatandaşlarla kesinlikle yaklaşma ve tokalaşma olmuyor. Ben farklı bir yöntem buldum, ip ile pazarlığımızı yapıyoruz. Daha sonra tek kullanımlık ipi çöpe atıyoruz. Buraya gelenlerden elden para almamaya çalışıyoruz bankacılık üzerinde parayı hesabımıza yatırtıyoruz. İmkanı olanlar bankacılık üzerinden imkanı olmayanlar ise para alışverişinden sonra dezenfektanlarımızla ellerimizi temizliyoruz. Kesim hizmeti de veriyoruz. Biz randevulu sisteme geçtik herkese bir saat veriyoruz, burası kalabalık olmasın diye. Herkes verdiğimiz saate gelecek kesimini yapıp kurbanlıklarını vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kurbanlık almayan gelen Kemal Özdamar ise iple pazarlığı ilginç bulduklarını söyleyerek "Değişik bir durum ama alışacağız bu duruma. Bu virüsle karşılaştık, böyle şeyler normalleşecek artık" şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER