MUTSO'dan eğlence mekanlarına yönelik açıklama

"Bu haksız ve yanlış bir uygulama"

Covid-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 120 gündür kapalı olan bar ve gece kulübü gibi eğlence mekânlarının 4 aydır kapalı olmasına yönelik MUTSO ile 17. Meslek Komitesi işbirliğinde basın açıklaması gerçekleştirildi. MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, "Bu haksız ve yanlış bir uygulamadır. Bu sorunun bir an önce giderilmesi ve mağdur işletmelerin, hijyen kuralları çerçevesinde bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri gerekmektedir" dedi.

Haber Merkezi

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan tarafından okunan basın açıklamasında,"Ülke olarak pandemi sürecinde zor bir dönemden geçtik. Etkilerini hala görmeye devam ediyoruz. Bu süreçte pek çok düzenleme yapılarak ve hem vatandaşa hem işletmelere uygulanması zorunlu kurallar getirildi. Elimizden gelen gayreti ve hassasiyeti el birliği ile gösteriyoruz. Ancak dikkate alınması gereken durumlar var. Restoran ruhsatı bulunan eğlence mekanları 1 haziran'da açılırken bar, birahane, gece kulübü gibi eğlence mekanları hala kapalı. Bu işletmeler faaliyetlerini durduralı yaklaşık 120 gün oldu. İşletme sahipleri haklı olarak feryat ediyor. Çünkü bir işletmenin 120 gündür kapalı olması hem işletme sahibi için hem de oralarda çalışanlar için çok büyük bir sorundur" dedi.

Ercan, "İşletme sahipleri hem hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, hem belki kira ödüyor, hem çalışanlarının sigorta primlerini ve maaşlarını ödemeye çalışıyorlar. Turizm bölgesi olan muğla'da sektör temsilcileri ve çalışanları, en çok çalışacakları dönemde aç kalıyor. Bunun yanında iş yaptıkları, mal/ ürün aldıkları tedarikçiler de etkileniyor. Bu ekonomik bir zincir. Zincirin bütün halkaları zararda. Üstelik aynı hizmet sektöründe bulunmalarına rağmen farklı bir ruhsatı bulunan işletmeler faaliyetlerini sürdürüyor. Sahil bölgelerinde ise yine aynı işi yapan işletmeler gece 02.00'ye kadar açık kalabiliyor. Bu haksız ve yanlış bir uygulamadır. Bu sorunun bir an önce giderilmesi ve mağdur işletmelerin, hijyen kuralları çerçevesinde bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri gerekmektedir" diye ifade etti.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER