Üniversite sanayi işbirliğinde bürokratik engeller ortadan kalktı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından kurulan, üniversite sanayi işbirliğinin önündeki bürokratik engelleri ortadan kaldıracak olan Inova Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi'nin(Inova Muğla A.Ş.) kuruluş imza töreni Muğla Ticaret Odasında gerçekleştirildi.

Altar Zeyhan

İmza törenine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, MUTSO Meclis Başkanı Koray Özcan, üniversite ve ticaret odası personeli katıldı.

İmza töreni öncesi konuşma yapan Rektör Hüseyin Çiçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Külliye'de bir araya geldiğini, Erdoğan'ın kendilerine 'Şehirlerle üniversite bütünleşsin' dediğini dile getirdi. Bu kapsamda Muğla'da yaptıkları çalışmaları anlatan Rektör Çiçek, "Şehirle bütünleşme konusunda yeni yönetim olarak altyapıyı oluşturduk" diye konuştu.

Meclis Başkanı Koray Özcan ise oda olarak böyle bir oluşumun içinde bulunduklarından dolayı mutluluk duyduğunu, işbirliği sürecinde üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi.

Inova Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi ile ilgili bilgi veren MSKÜ Araştırma Labaratuvarı Koordinatörü Selçuk Aktürk ise yaptığı açıklamada, "Üniversitelerin var olan teknoloji transfer ofislerini anonim şirketlerine dönüştürülmesi için bir yasa çıktı. Teknoloji transfer ofislerinin pek çok bürokratik engelle karşılaşmalarından dolayı işleyişini sürdüremiyor. Yüzde 100 üniversite sermayeli bu anonim şirketi ticaret odaları ve özel sektörle iş birliği yapabilecek bir şirkettir. Şirketin temel amacı üniversite sanayi işbirliğini gerçek anlamda yerine getirebilmektir. Bu konuda ticaret odalarının rolü çok önemli. Ticaret odaları bu işbirliğinde arayüz. Bir fikirden yola çıkıp, bu fikiri ürüne nasıl dönüştürüleceği aşamasında bu anonim şirketi görev yapacak" dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen imza töreni ile Inova Muğla A.Ş. kurulmuş oldu.

 

DİĞER HABERLER