Uzun: “Kuvvetler ayrılığı olmayan ülkede adalet aranmaz”

Muğla Barosu’nun olağan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimde mevcut Başkan Avukat Cumhur Uzun güven tazeledi. Uzun genel kurul öncesi yaptığı konuşmada, “İster bilerek ister bilmeyerek yapılmış olsun, bizim artık kuvvetler ayrılığı düzenlemesine sahip bir anayasamız yok. Kuvvetler ayrılığı yoksa, o ülkede hukukun üstünlüğü, hukukun üstünlüğü yok ise, o ülkede hukuk devleti yok demektir. Devletiniz hukuk devleti değilse, sizin hukukçuluğunuzun da avukatlığınızın da hiçbir anlamı olmayacaktır. Bu temel sorun, bizim için hem yurttaş olarak hem de avukat olarak varlık sorunudur. Anayasamızın, kuvvetler ayrılığı ilkesini benimseyen bir yapıya sahip olmasını hep birlikte yaratmak zorundayız.  Yoksa biz yokuz.  Biz yoksak avukat, avukat yoksa adalet yoktur” dedi.

Altar Zeyhan

Muğla Barosunun olağan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimde mevcut Başkan Avukat Cumhur Uzun güven tazeledi.

Muğla Barosu Başkanı Avukat Uzun, genel kurul öncesi yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Baromuzun 2016 – 2018 dönemine ait çalışmalarının değerlendirileceği genel kurul toplantımıza hoş geldiniz derken hepinizi ayrı ayrı saygıyla selamlıyorum. Avukat hak arayıcısıdır. Verilmeyen hakların alıcısı, yaşatılan haksızlıkların itirazcısı, hakların savunucusudur avukat. Hak aramak için, hakkı savunmak için, haktan yana durmak için, önce ülken olmalı ve o ülke hukuk ülkesi, hukuk devleti olmalı.

Bir ülkenin hukuk devleti olması için ise, evvela kuvvetler birbirinden ayrı ve bu kuvvetlerin birbirleri ile astlık üstlük ilişkisi hiç olmamalı, kuvvetler yan yana ama birbiriyle uyumlu güçler şeklinde var olmalıdır.”

 

“BAŞKAN UZUN’DAN ELEŞTİRİLER”

Başkan Uzun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “16 Nisan 2017 tarihinde yeni bir Anayasa kabul ettik. Ancak bu yeni Anayasa ile ülkemiz yeni bir yönetim biçimine, Cumhurbaşkanlığı yönetim şekline geçmekle kalmadı, evrensel normlarla değerlendirildiğinde kuvvetler ayrılığı ilkesinden uzaklaşıp, adeta kuvvetler birliği esasına yöneldi.

Güçlü bir yürütme arzusu, tek yönetici başkan modeli, yasama ve yargıyı yürütmenin kontrol ve denetimine bağladı. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran milli iradenin temsilcisi meclis, etkinsizleştirilerek, yürütmenin başı başkanın, kanun yapıcı sekreteryası halini aldı.

Meclis çoğunluğunu, aynı günde yapılan seçim ile ve bir siyasi partinin genel başkanı olan başkan belirlediği gibi, bu meclisten rızası dışında olası bir yasa çıkması halinde de neredeyse mutlak sayılacak bir veto yetkisi ile meclis kontrolünü, yürütme, sürekli olarak eline geçirdi.

Yürütmenin yasama üzerindeki bu vesayetinin son halkasını da, başkana verilen meclisi fesih etme yetkisi oluşturdu. Bu yapıdaki meclisten, başkana rağmen bir yasa çıkma olasılığı hiç olmadığı gibi, meclis yasama çalışmalarının, ancak başkanın arzusu doğrultusunda çıkarılan yasalardan oluşacağı önümüzdeki  günlerde çok açık görülecektir.

Yürütme, yargıyı da kontrolüne aldı. Kendi atadığı ve hiçbir seçime tabi olmayan  Adalet Bakanı eliyle, Adalet Bakanını Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun başkanı yaparak ve Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerini doğrudan yada dolaylı yollarla fakat tamamını kendisi atamak suretiyle etkisi altına aldığı gibi, Başkanın çıkardığı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini de denetleyeceği öngörülen Anayasa Mahkemesinin, mahkeme üyelerinin atamalarını da başkan kendisi yaparak, adeta kendi yargıçlarından oluşan bir mahkeme yarattı.

Oluşumunu yürütmenin yaptığı, sürekli denetim ve etki gücünü elinde bulundurduğu bir yargının, tarafsız ve bağımsız olması düşünülebilir mi?

İster bilerek, ister bilmeyerek yapılmış olsun, bizim artık kuvvetler ayrılığı düzenlemesine sahip bir anayasamız yok.

Kuvvetler ayrılığı yoksa, o ülkede hukukun üstünlüğü, hukukun üstünlüğü yok ise, o ülkede hukuk devleti yok demektir.

Devletiniz hukuk devleti değilse, sizin hukukçuluğunuzun da, avukatlığınızın da hiç bir anlamı olmayacaktır. Bu temel sorun, bizim için hem yurttaş olarak, hem de avukat olarak varlık sorunudur.

Anayasamızın, kuvvetler ayrılığı ilkesini benimseyen, hem de güçlü ve kesin bir kuvvetler ayrılığını benimseyen bir yapıya sahip olmasını hep birlikte yaratmak zorundayız.  Yoksa biz yokuz.  Biz yoksak avukat, avukat yoksa adalet yoktur.”

 

“TÜRKİYE’DE 120 BİN AVUKAT VAR”

Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, konuşmasının son bölümünde ise şu ifadeleri kullandı:

“En az bu denli önemli ikinci sorunumuz  çok çoğalmaktır. Bugün 120.000 avukat var.

Beş yıl sonra 200.000 olacak. Bu ülkenin ihtiyacı olan avukat sayısı yaklaşık 80.000

Şimdi bile bu sayının çok üstündeyiz. Bu kontrolsüz çoğalmanın hemen şimdi ve derhal önüne geçmemiz gerekiyor.

Avukatlığı, hiçbir şey olamazsam avukat olurum anlayışından kurtarmamız gerekiyor.

Avukatlık, hiçbir şey olamadığınız zaman yapılacak bir meslek değil, çok şey yapabileceğiniz halde seçtiğiniz bir meslek olmak zorundadır.

Son olarak; Ülkemizde hukuka, adalete olan güven azalmamış, artık bitme noktasına gelmiştir. Durum bu denli vahim haldeyken günümüzde bir de af konusu konuşulmaktadır.

Her bir af, hukuka olan güvenin azalma sebepleri arasında ve belki de en can alıcı noktasındadır. Bizim, oturup, hukuka olan güven azalımın da, bu güne kadar çıkarılan af yasalarının ne kadar etkisi var diye değerlendirmeler yapmamız gerekirken, yeniden affı konuşuyor olmamız; Bundan böyle adaleti öldürdük, bizi de Allah affetsin dememiz anlamına gelecektir.

Af yanlıştır ve affederek suçluyu ıslah edemediğiniz gibi toplumsal barışı da sağlayamazsınız.

Bu duygu ve düşüncelerle genel kurulumuzun sizlere, baromuza, hukukumuza ve adalete katkılar sunmasını diliyor, hepinize bir kez daha en içten saygılarımı sunuyorum.”

Seçimlerde 11 kişilik yönetim kurulunda Başkanlığa Cumhur Uzun, yönetim kurulu üyeliklerine ise ; “Avukatlar Mehmet Karaarslan, Demet Cem Tanış, Levent Akgün, Ayşe Mine Çetinkaya, Tolga Turp, Mihriban Moran Nalbant, Süleyman Yalçın, Enise Bakırkaya, Rasim Mıstık ve Ergin Çelik” seçildi.

Seçim sonrası Başkan Cumhur Uzun, üçüncü dönem için yönetim kuruluna ve kendisine görev veren meslektaşlarına teşekkür etti.

Olağan Genel Kurula kendisi de avukat olan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’da katıldı.

DİĞER HABERLER
Sıtkı Koçman vefatının 13’üncü yılında anıldı haberi

Sıtkı Koçman vefatının 13’üncü yılında anıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin hamisi Sıtkı Davut Koçman vefatının 13’üncü yılında Üniversitede düzenlenen törenle anıldı. MUĞLA (İHA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine yaptığı maddi katkılar nedeniyle Üniversiteye ismi verilen hayırsever iş ...
Sıtkı Koçman vefatının 13’üncü yılında anıldı
NC-7 fıstık çeşidi Seydikemer’de yaygınlaşıyor haberi

NC-7 fıstık çeşidi Seydikemer’de yaygınlaşıyor

Muğla’nın Seydikemer İlçesinde yüksek protein değerli NC-7 fıstık çeşidinin 16 dekarlık 3 farklı alanda demonstrasyonu uygulandı. Uygulama sonrası NC-7 fıstık çeşidinin bölgede üretim alanı arttı. Altar Zeyhan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ta ...
NC-7 fıstık çeşidi Seydikemer’de yaygınlaşıyor
 15 bin yolcu getirmişti, son seferini yaptı  haberi

15 bin yolcu getirmişti, son seferini yaptı

Girit Adası’ndan Bodrum’a gelen “Mein Schiff 2” adlı gemi, ilçeye 2 bin 148 yolcu getirdi. 6’ıncı ve son seferini yapan yolcu gemisi sezon boyunca 15 bin turistti Bodrum’a taşıdı. Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi'ne demirleyen Malta bayraklı 265 me ...
15 bin yolcu getirmişti, son seferini yaptı
 Büyükşehir 2018 yılındaki asfaltlama hedefini geçti  haberi

Büyükşehir 2018 yılındaki asfaltlama hedefini geçti

 Büyükşehir 2018 yılındaki asfaltlama hedefini geçti  Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında hedeflediği 268 kilometre yol asfaltlama çalışmasını tamamladı. İl genelindeki yolları güvenli ve modern hale getiren Büyükşehir, 2018 yılında ...
Büyükşehir 2018 yılındaki asfaltlama hedefini geçti
Şanlıurfa ve Muğla’da eş zamanlı fuhuş operasyonu: 16 gözaltı haberi

Şanlıurfa ve Muğla’da eş zamanlı fuhuş operasyonu: 16 gözaltı

Şanlıurfa ve Muğla’da eş zamanlı fuhuş operasyonu: 16 gözaltı   Şanlıurfa ve Muğla’da fuhuş çetesine yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 kadına zorla fuhuş yaptırdıkları belirlenen 16 kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgiy ...
Şanlıurfa ve Muğla’da eş zamanlı fuhuş operasyonu: 16 gözaltı
Babadağ'dan atladı, otelin çatısına düştü  haberi

Babadağ'dan atladı, otelin çatısına düştü

MUĞLA (İHA) Muğla'nın Fethiye ilçesinde iniş öncesi yamaç paraşütünün kontrolünü yitiren pilot otelin çatısına düştü. Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi'ne hava oyunları için gelen İdris Kaya (41), Babadağ’daki 1700 metre yüksekliğindeki pist ...
Babadağ'dan atladı, otelin çatısına düştü
Milas’ta uyuşturucu operasyonu  haberi

Milas’ta uyuşturucu operasyonu

Milas’ta uyuşturucu operasyonu    Altar Zeyhan Muğla’nın Milas İlçesi Güllük Mahallesinde, Milas İl Jandarma Komutanlığı tarafından Güllük Mahallesinde A.T. isimli şahsın evinde yapılan aramada, 1206 gram kubar esrar maddesi, 4 Bin 97 ...
Milas’ta uyuşturucu operasyonu
Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne katıldı haberi

Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne katıldı

Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne katıldı   Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne katıldı. 15-19 Ekim tarihleri arasında M ...
Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne katıldı
Başsavcıdan Narkotik Tır’ına ziyaret haberi

Başsavcıdan Narkotik Tır’ına ziyaret

Başsavcıdan Narkotik Tır’ına ziyaret   Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Muğla’ya gelen ‘Narkotik Eğitim Tır’ına vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz Narkotik Eğitim Tır’ını ziyaret ederek yetkililerden ...
Başsavcıdan Narkotik Tır’ına ziyaret