Veteriner hekim adayları önlük giydi

 

MUĞLA (İHA)

Geçtiğimiz yıl eğitim-öğretim hayatına başlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi'ni kazanan 60 öğrenci için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

Törenin açılış konuşması Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı tarafından yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi'nin 2015 yılında kurulduğunu ve ilk öğrencilerini 2018 yılında kabul ettiklerini belirterek, "bu yıl 60 öğrencimiz daha aramıza katıldı. Bu süre zarfında fakültemizin hem teknik alt yapısını hem de personel sayısını artırdık" dedi.

Milas'ın hayvancılık alanında oldukça zengin olduğuna dikkat çeken Yağcı, üniversite olarak sektör temsilcileri ve üreticilerle de bir araya geleceklerini belirterek, "fakültemizin gelişimi için yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve kurum yöneticileri ellerinden geleni yapıyor" dedi. Yağcı, Milas Veteriner Fakültesi'ni tercih eden öğrencilerin çalışarak azmederek başarılı olacaklarına inandıklarını da dile getirerek, meslek etiklerine bağlı nesiller yetirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dekan Yağcı'nın ardından söz alan Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Serkan Alpözen, veterinerlerin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aktararak, "bizler öyle bir meslek yapıyoruz ki. İnsan sağlığından, hayvan ve gıda sağlığına kadar sorumluluğumuz var" dedi.

Son konuşmacı olarak söz alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, "Doğamızın en önemli parçalarından biri olan dilsiz dostlarımız, modern yaşam koşullarında dün olduğundan daha fazla sorunla karşılaşmaktadırlar. Dünyamızı savaşlar, yangınlar, avlanma, endüstriyel beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle hayvanlar için adeta bir cehenneme döndürmüş durumdayız. Ancak son yıllarda doğadaki tüm canlılarla ortak bir yaşamı paylaştığımız hususunda ciddi bir farkındalığın oluştuğunu da görmekteyim. Tabii her hususta altını çizdiğim üzere farkında olmak fark oluşturmak için yeterli değildir! Bilincimizi ve farkındalığımızı bilimle destekleyerek onların daha iyi koşullarda yaşamasını sağlayabiliriz. Bizler de bu şiarla Milas Veteriner Fakültemizi gün be gün geliştiriyoruz.

Nitekim doğrudan canlı yaşamına dokunan Veteriner Fakültemize Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin kurulması amacıyla, geçtiğimiz günlerde Milli Emlak'tan 118 dönümlük arazi devri gerçekleştirildi. Burada yapılacak yetiştiricilik ve binicilik eğitimi kampları ile Fakültemiz bölgede önemli bir rol üstlenecektir. Evcil hayvanlarımızın ıslahı çalışmaları yine bu merkezimiz bünyesinde faaliyet gösterecek olup üniversitemizin tüm birimleri bu merkezden faydalanabilecektir.

Yine önümüzdeki günlerde Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezini de üniversitemize kazandırmış olacağız. Ayrıca Akdeniz ve Ege Bölgesini kapsayacak çalışma alanı ile Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kurulması için girişimlerde bulunduk. Bu sürecin de en yakın zamanda sonuçlanmasını beklediğimizin müjdesini öğrencilerimizle ve sizlerle paylaşmak istiyorum"dedi.

DİĞER HABERLER