İŞTE TESİSİN ÖNEMİ


İŞTE TESİSİN ÖNEMİ

Günlerdir Muğla ASKF verilerinden geçtiğimiz futbol sezonuna ait dokümanlar veriyorum.

Bu bilgiler ve geniş içeriklerin hepsi de birbirinden önemli.

Sizlere bu günde geçtiğimiz sezon Muğla il genelindeki amatör, alt yapı masterler ve Türkiye şampiyonası 1.kademe maçları da dahil olmak üzere genel toplam olarak 1743 maç oynanıyor.

Şimdi bakın bu maçlar genelde çim saha, suni çim saha ve toprak saha olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşuyor.

Fakat dikkat edilirse Muğla il genelinde 26 maç toprak sahada oynanıyor.  Bu durum bana göre Muğla için gerçekten de ayıpların ayıbıdır. Daha verileri incelemedim Muğla’da kaç tane toprak saha var ve bu sahalar hangi kuruluşlara ait onları da önümüzdeki günlerde yayınlayacağım. Ancak Muğla il genelinde Zemini suni çim olan saha sayısında artış görülüyor. Bu durum ilimiz için gerçekten de sevindirici bir durum. İnşallah gelecek yılki verilerde suni çim saha sayımız daha da artar. Konuya ilgi gösteren herkesten Allah razı olsun. Örneğin Milas ilçemize zemini suni çim olan yeni bir saha yapılıyor. Bu sahayı diğerleri takip edecektir ancak gönüllerden geçen bu sürenin uzamamasıdır.

Devrim spor servisi olarak sık sık, tesis tesis diye bunun için haykırıyoruz.

Çünkü sporda tesis gerçekten de çok önemli, çünkü tesis olmadan kampta, sporda yapamazsınız.

İşte kanıtı elin oğlu Ay’a gidiyor biz daha halen 26 maçı toprak sahalarda oynatıyoruz var mı? Böyle bir şey?

Muğla’da son yıllarda tesisleşme hamlesi başladı. Ama bu hamlenin ne kadar geç kaldığı şimdi görülüyor ve anlaşılıyor.

İnancımız odur ki bir ilde tesis ne kadar ileri ise o ilin sporu da o kadar ileridedir. Örneğin siz 26 maçı toprak sahalarda oynatacaksınız ondan sonra da o sahanın bulunduğu yerdeki yerleşim biriminden sporda hamle, kalkınma isteyeceksiniz.

Şimdi bir suni çim sahanın ülkemiz ekonomisine getirdiği maddi yükü soracak olursanız. Gelirlerimize göre o yapılacak olan yatırımın önemi kalmaz.  Geçenlerde haberini yazdım, ne diyor Fethiye Belediye başkanı Behçet Saatcı, “Biz İnsana yatırım yaptık” Bana göre de insana yapılan yatırımın tartışmasını bırakın lafı bile olmaz.

Geçenlerde bir yerde toplandık sohbet ediyoruz. Dediler ki “Menteşe ilçe merkezine bir tane daha futbol sahası şart”. Bende biliyorum bir değil en az iki tane futbol sahası şart.

Ama sıkıntı da ihtiyaç ta yok deniliyor. Kim demiş yok diye Menteşe’ye futbol sahası şart mı? değimli? Bana göre şart. Mesela bir düşünün bir turnuva maçı daha önce rekor sayıda sporsever önünde oynanırdı ama şimdi o seyirci sayısı belli ve[p1]  gelenlerin de hangi kişiler ve kimler olduğu belli.

Peki o maçlar Menteşe’de olsaydı öylemi olurdu?

Kim ne derse desin bana göre Menteşe ilçe merkezine bir veya iki tane daha futbol sahası şart.

Sonuç olarak Sporda tesis oldu mu her şey oluyor.

İnşallah gelecekte tüm maçların en az çim sahada oynanması dileklerimle

 [p1]d

YAZARIN DİĞER YAZILARI