ESENÇAYSPOR

ESENÇAYSPOR

Muğla ASKF tarafından düzenlekmete olan geleneksel Valilik Kupası futbol turnuvasında bir dönemi daha geride bıraktık.

Bu yıl 23.’sü düzenlenen turnuva tam istediğim gibi noktalandı.

Bilindiği gibi her turnuva sonunda ayrı bir takımın şampiyon olmasını hep savunmuşumdur.

Bu yıl da ayrı bir takım Esençayspor şampiyon oldu.

Turnuvada yer yıl ayrı bir takımın şampiyon olması demek daha sonraki yıllarda turnuvaya ayrı bir renk gelmesi demek, turnuvaya katılan takım sayısının artması demektir.

Turnuvada bu yılın şampiyonu Esençayspor oldu.

Esençay Muğla ili Menteşe ilçesinin en uzak köylerinden birisi.

Bir tarafı Denizli, bir tarafı Muğla sınırları içinde kalmış bir mahalle. Ama çok önceleri bu köyün Muğla iline bağlanması kararlaştırılmış.

Esençay benim köyüme en yakın olan bir köy, yani Esençay ile komşuyuz ve hemşeriyiz.

Esençay’ı görseniz nasıl bu köyden iki tane takım çıkar ve turnuvada mücadele eder dersiniz.

Ama birbirine tutkunluk, birbirine bağlılık bırakın iki takımı daha çok takımın çıkmasını sağlar.

Esençayspor sporda bir örnek mahalle olmuştur. Örneğin Muğla’nın o kadar takım çıkartması gereken merkezi varken ve bu merkezlerden turnuvaya takım çıkmazken Esençay gibi bir köyün son yıllarda iki takımın birden çıkartması gerçekten de insanların birbirine bağlılığı ve örneklikten başka bir şey değildir.

İşte bir Mahallenin iline, bir mahallenin valisine, bir mahallenin spora bağlılığı bu kadar olur. Esençay’da bunu gerçekleştirmiştir. Kendilerini şampiyonluk ve yukarıda sayladığım güzellikleri harfiyen yerine getirmiştir. Esençay mahallesi halkını kutluyorum. Çünkü turnuva boyunca takımlarını yalnız bırakmadı sonuna kadar destek oldu ve takımlarının şampiyonluğunda büyük rol oynadı.

Burada bir isimden söz etmek istiyorum.  Şimdi b u isime dikkat edeniz Adı Celal Çakmak, Muğla sporu bu ismi yakından bilir ve tanır. Başarılı bir futbol hakemi. Celal bey kardeşim yıllardır Esençay takımlarının turnuvada başarılı olması için çaba harcar durur.  Bu arada Esençayspor takımı turnuva boyunca yaklaşık 20 bin TL. para harcamış, Şu anda borçları da yok değil. Şimdi de borç ödeme peşindeler.

Bakın bir turnuva takımını oluşturmak ve turnuva katılmasını sağlamak hiç te kolay iş değil.

Kadro oluşturacaksın, bulabilirsen sponsor bulacaksın. Bir takımın giderlerini karşılayacaksın hiçte kolay değil ama bunu Celal Çakmak, yönetim kurulu ve olmaları destek olan insanlara minnet duygularını iletiyorlar.

Benim Yıllar önceki tahmini Celal Çakmak’ta doğruladı.  Ben yıllardır bu turnuvanın adeta profesyonel lig maçlarına benzer şekilde geçtiğini savunmuştum aynı görüşü Celal Çakmlak’ta savundu.

Esençayspor 5 yıldır bu turnuvada ter döküyor. Bir gün be dinli mutlu sona ulaşacaklarını tahmin ediliyorlar mı? Bilmiyorum ama bu başarı bana şaşırtıcı ve sürpriz gelmedi.

Çünkü takımda arkadaşlık, kardeşlik , başarı ve kazanmak duyguları ön planda. İşte böyle bir takımada ancak şampiyonluk yakışırdı. Bunu da başardılar.

Esençayspor’u kutluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI