MUĞLA’NIN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAK

MUĞLA’NIN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAK

Spor servisimizde sık sık Muğla’nın değerlerine sahip çıkılması gerektiğini, yabancı futbolcu ve teknik adamların yerine daha çok Türk futbolcu ve teknik adamların tercih edilmesi gerektiğini, kulüplerin kendi alt yapılarına ve çevre gençlerine daha çok sahip çıkmalarını her yıl alt yapıdan üst yapıya 2 futbolcunun verilmesi gibi görüşlerimi dile getiriyorum. Bana göre sahip çıkılması durumunda ve potansiyelin iyi değerlendirilmesi durumunda Muğla’nın gençlerinin de, teknik adamlarımızın da en iyi yerlere gelebileceğini savunanlardan birisiyim.

Bu önerilerimi sık sık dile getirmeme rağmen bir türlü tam olarak kabul görmedi.

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde Röportajda B.Adnan’ı konuk ettik. (Muğlasporlu eski futbolcu Fethiye’li Adnan Yazıcıoğlu) B.Adnan bilindiği gibi Muğlaspor’da forma giyen değerli bir isim. B.Adnan şimdi antrenör ve Kazakistan’da Galatasaray Futbol okulu koordinatörü…

B.Adnan’ı bu başarısından dolayı kutluyorum. B.Adnan gibi isimler bizim yani Muğla’nın gururu ancak, Adnan’ı Galatasaray Kulübü, Azerbeycan ve Kazakistan gibi ülkeler keşfediyor da Muğla olarak biz keşfedemiyoruz.

Ne kadar acı değil mi?

Ayrıca antrenör bir konuğumuz daha var. Röportajını yaptım yazısını yayına hazırlıyorum. Daha tam bitmediği için bu hafta içinde yayımlayamadım ama o Röportajı da Pazartesi günü yayınlayacağım. O Röportajda da göreceksiniz ki Muğla’da yaşayan değerler gençleri yetiştirme açısından neler yapmış ama kimsenin haberi yok. Kimler kimleri yetiştiren kadroda yer almış?

Kimler nerelere layıkmış bu durumlardan bazılarını okudunuz ama bazılarını da Pazartesi günü okuyacak ve öğreneceksiniz.

Tekrar B.Adnan’a döneceğim. B.Adnan bizim gururumuz çünkü Azerbeycan’da gençlere bir süre eğitim verdikten sonra Galatasaray Kulübü Kazakistan Futbol Okulu Koordinatörlük görevini yürütüyor. Bu durum Muğla adına gerçekten de büyük bir başarı.

Pazartesi günü röportajını yayınlayacağımız arkadaşta aynen öyle. Başarılı bir futbolculuk dönemi ve Antrenörlük dönemi var.

Ne diyor B.Adnan?

Düşüncelerini hayata geçirememenin sıkıntısını yaşadığını dile getirip şöyle devam ediyor:

“Benim bahsettiğim güzellikler ve olumsuzluklar Türk futbolunun geneli için geçerlidir. Ben burada sadece bir kısmını dile getirdiğim düşüncelerimi hayata geçiremedim. Bunun üzüntüsü içindeyim. Senin ve futbolu anlayan kişilerin bildiği gibi bazı şeylerin artık aşılması lazım. Eğer bu engeller aşılırsa eminim Türk Futbolu kendi yetiştirdiği oyuncularla sürekli ileriye gidecektir” Türkiye’de artık transfer sezonlarında eskiden olduğu gibi Milyon dolarlar harcamalar yapılmıyor. Yani Türkiye’de artık milyon dolarlık transferler bitti çünkü bazı kulüpler gerçekten de borç batağı içinde. Bunun içinde bana göre tek kurtuluş yolu alt yapı ve kulüplerin kendi gençlerine sahip çıkmalarıdır. Ben bu durumu görüşme yaptığım kulüplere söylüyorum.  Benim görüşmelerde kulüplere önerim aynen şu olmuştur, “Eğer ki ben Profesyonel takımın başına geçersem Alt yapı bana bağlı olacak. Ben alt yapı ile koordineli olarak çalışacağım. Alt yapıdan her sene l veya 2 oyuncuyu Profesyonel takıma çıkartmak için çalışmalar yapacağım. Bana göre bunu başarmak görüldüğü kadar zor iş değil. Düşünün bir kere Her sene alt yapıdan 2 oyuncu yetiştirsek yani alt yapıdan 2 oyuncu yetişerek A Takıma çıksa O kulübün kasasına700-800 milyar lira gireceğini veya bu rakamın o kulübün kasanda kalacağı kesindir. Ben bunu söylüyor ve iddia ediyorum.

Elbette ki alt yapıdaki oyuncular sık sık hocalarıyla toplantılar yapmalı, maçlara gitmelidir. Yani oyuncu alt yapı hocalarının sorunlarını, çalışma şekillerini, bilmesi gerekir”  Adnan’ın geniş olduğu gibi arşivlenecek güzellikteki Röportajındaki sözler sadece birazı. Benim burada söylemek istediğim bir çift söz olacak; Takımlar kendi oyuncularına ve teknik adamlara sahip çıksınlar.  Türk futboluna damga vurmuş  daha sonra teknik adam olarak görev yapan hırslı, azimli, bilgili deneyim sahibi futboldan gelen taraftarlar tarafından istenen başarıya aç teknik adamlara artık sahip çıkılsın ve değer verilsin. Çünkü takım yenilirse en çok onlar yani kendi futbolcuları üzülür. Takım galip gelirse de en çok onlar sevinir”

B.Adnan çok güzel konulara değinmiş. Burada B.Adnan’ı  .bir kez daha kutluyor ve bu güzel düşüncelerini Spor kamuoyu ile  bir kez daha paylaşıyorum. Teşekkürler B.Adnan seni kutluyor ve ömür boyu sağlık,. Mutluluk ve başarılar diliyorum.

NOT:

Bugünkü sayımızda ayrıca Muğla Ormansnpor kulübü başkanı Vedat Dikici’nin açıklamasını yayınlıyorum. Sezon öncesi Röportaj randevusu için telefonlarıma çıkmayan, cevap vermeyen ve gere dönüş yapmayan Vedat dikici Muğla Ormanpor’un küme düşmüş olmasından dolayı fazla üzüntü duymadıklarını söylüyor. Eğer Dikici benimle o görüşmeyi yapsaydı Spor Kamuoyu ve Muğla halkı Ormanspor’da yaşananlardan haberdar olacaktı. Ne yazık ki bundan sonra çağırsalar, bile gitmem ve gazeteye gelseler bile bugünkü kolaylığı asla sağlamam.

YAZARIN DİĞER YAZILARI