YENİ MİLASSPOR İKİNCİ KEZ ŞAMPİYON GİBİ

YENİ MİLASSPOR İKİNCİ KEZ ŞAMPİYON GİBİ

Bu yazıyı kaleme aldığım zaman henüz süper amatör küme liginde 11 Mart 2018 tarihinde oynanacak olan maçlar oynanmamıştı. Sonuçlar ne olur bilmiyorum ama bildiği bir şey var, Hasan Özmen başkanlığındaki ve Hüseyin Öztemiz teknik direktörlüğündeki yeni Milasspor’un bu geçtiğimiz sezonda olduğu gibi bu sezonda şampiyon olacak olması.

Şimdi bakın Muğla süper Amatör küme ligi gerçekten de çok güçlü bir lig.

Ama süperlerimiz gerçekten de şanssız, çünkü ligdeki başarısını futbolcu yetiştirip satmakta gösteremiyor.

Süper amatör küme liginde artık sezon 1 Nisan 2017 tarihinde oynanacak olan maçlarla sona erecek.

Ligin bitimine artık üç hafta kaldı. Ama geçtiğimiz pazar günkü maçlar öncesi ligin puan cetveline baktığımızda Yeni Milasspor 44 puanla lider, Ortakent Yahşispor 35 puanla ikinci sıradaydı. Bu sıralama ve puan durumlarında bugün değişiklik olacak. Lider Yeni Milasspor bana göre Şam-pi-yon. Çünkü arada dokuz puan fark var. Aslında ligde kalan son maçlara bakarsak Yeni Milasspor’un işi gerçekten zor.

Çünkü Mor beyazlı ekip 18 Mart tarihinde evinde Göcek Belediyespor ile, 25 Mart tarihinde deplasmanda Turgutreisspor ile, 1 Nisan tarihinde de evinde sezonun son maçında Seydikemer Belediyespor ile oynayacak. Yani yeni Milasspor sezonun kalan son üç maçından iki maçını kendi evinde bir maçını da deplasmanda oynayacak.

Şimdi de lig ikincisi Ortakent Yahşispor’un kalan maçlarına bakalım.

Ortakent Yahşispor 18 Mart tarihinde evinde Karaovaspor ile 25 Mart tarihinde Muğla deplasmanında Muğla Üniversitespor ile ve 1 Nisan’da da sezonun son maçını evinde Dalyanspor ile oynayacak. Baktığımızda Ortakent Yahşispor’da sezonda kalan son üç maçın ikisini evinde birisini de deplasmanda oynayacak.

Yeni Milasspor’un iki şanssız durumu var. Birincisi maddi sıkındı + yeterli destek olmaması, ikincisi de saha sorunu.

Ancak Hasan Özmen ve ekibi bugüne kadar gerçekten de büyük işler başardı.

Çünkü takımı kuruluşundan bugüne kadar geçtiğimiz sezon ilk kez şampiyon yaparken Bal’ın eşiğinden döndü. İkincisi de takımın bu sezon adım adım ikinci şampiyonluğuna gidiyor olması.

Şimdi Milas’ta saha sıkıntısı var. Bu sıkıntı bir türlü giderilemiyor. Mevcut saha kış aylarında bana göre saha değil Bafa Gölü.

Kulüp şu anda yoğun bir maddi destek sıkıntısı içinde. Adeta Muğlaspor’da olduğu gibi maddi sıkıntı her geçen gün kendini daha da hissettiriyor.

Oysa Milas, ilimizin spor kentlerinden birisi, Milas ilçemizdeki spor kulüpleri ve takımlarının sayısı giderek artıyor ancak bu durum Yeni Milasspor’un maddi sıkıntıyı aşmasına yetmiyor.

Şimdi amatör takımlarımızın yapacağı en önemli konu ise kendi alt yapılarına gerekli önemi vermeleri. Kendi futbolcularını daha çok kendileri yetiştirmelidir.

Oysa son yıllarda bu özellik amatörlerimizin çoğunda kalktı. Düşünebiliyor musunuz?  Marmaris Gençlik A.Ş Süper amatör küme ligden çekildi ve ligden otomatikman küme düşen ilk takım oldu. Peki, Marmaris takımı ligden neden çekildi? alttan futbolcu gelmiyor. Gelende bu ligin yükünü kaldıramıyor.  Tutturmuşuz bir transfer, öyle gidiyoruz. Ağzını açan, gözünü yuman transfer soruyor. Kimse arkadaş bu takımın alt yapısı ne iş yapar, alt yapıdan kimler geldi diye sormuyor. Bunun amatörü de aynı, profesyoneli de aynı. Oysa Amatör takım transfer yapmaz. Yapar takımda bir iki eksik mevki vardır oraya da kendi hesabına göre yapar. Öyle 18 kişilik kadrodan 11-12 tanesi transfer olursa maddi sıkıntı her takım içinde geçerli olacaktır.

Şimdi Milas spor kenti diyoruz. Geçmişte Enver Tuna ağabey bu kulüpte yıllarca başkanlık yaptı. Sanıyorum o zaman takım 3.ligdeydi. O zamandan bu yana Milasspor’un bir türlü sıkıntıdan belli doğrulmadı. Neden halkın büyük çoğunluğu ilgisiz. İlgili olanın ilgisi yeterli gelmiyor.

Sporda ilk önce büyük halk çoğunluğu desteğini arkanıza alacaksınız. Birlik beraberlik içinde olacaksınız. O zaman lobinizde olur paranızda olur. Yoksa boş ne derseniz deyin.

Yeni Milasspor gibi bir takım bugün maddi sıkıntı çekmemesi lazım. Ama çekiyor neden çünkü ilgi yok. Eğer başkanı teknik kadrosu, yöneticisi akşam yattığı zaman bu sıkıntıyı nasıl giderilirim düşüncesi içinde olmadan yatıyorsa işte zaman şampiyonda sensin, zenginde sensin,  bu sıkıntıları nasıl gideririm diye düşünce içinde olursan bu şartlar altında şampiyon olsan ne olur, olmasan ne olur, liglerde kalsan ne olur. Fakat bugünkü sıkıntıları mevcut başkan ve yönetime yıkamazsınız. Çünkü yıkmak isterseniz değiştirirsiniz olur gider. Bu sıkıntılar geçmişten birike birike bu duruma gelmiştir.

Ben diyorum ki Yeni Milasspor bu yıl ikinci kez üst üste şampiyon olacaktır.

Haydi, Milas takımına ve kulübüne sahip çık destek ol.

YAZARIN DİĞER YAZILARI