AKDENİZ SUYUNU EGE SUYUYLA BULUŞTURMA ETKİNLİKLERİ

 

Devrim Gazetesinin 07.Mayıs 2019 günlü yayınında “AKDENİZ’İN SUYU EGE’YLE BULUŞTU” haberi çok ilgimi çekti. Haber şöyleydi. Datça Çevre ve Turizm Derneği, Datça Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Kızlan Muhtarlığı desteğinde Akdeniz’in suyu Ege suyu ile buluşturuldu diyor. Etkinliğe Datça ile kardeş kent Fransa’nın Bruxerolles kentinden gelen 10 yabancı misafirde katıldı. Şenliklerin 20 yıldan bu yana yapıldığı, Etkinliğin Datça içinde başladığı Datça’ya 15 km uzaklıkta Katyalı mevkiindeki Akdeniz’den 3 testiye doldurulan deniz suyu Gökova körfezine döküldü ve daha sonrada piknik yapıldığı haberde yer almaktadır.

Bu etkinlik haberi beni çok etkiledi, ben Akyaka’da yaşıyorum, uzak olmasa katılmak isterdim. Bana bu bölge ile Tarihin babası Herodot’un (M:Ö 484-?) bize aktardığı bir hikâyeyi hatırladım. Datça Yarımadası Akadeniz ve Ege arasında çok daralmaktadır. Birisi Kızlan Muhtarlığı civarında yaklaşık Datça’ya 15 km uzaklıkta, ama esas çok çok daraldığı yer yer Hisarönü’ne yaklaşık 10 km, Datça’ya 40 km uzaklıktaki Gökçeler Limanı ile Benjik Limanı arasında uzaklık çok rahat yürünecek uzaklıktadır. Buraya BALIK AŞIRAN denildiğini biliyorum. Bunu gösteren harita eklenmiştir.

M.Ö 546 yılında Pers (İran) orduları Harpagos komutasında hızla tüm Karia’yı alır. Anadolu karasında ki Efes, Milet gibi kentler uygarlıkta çok daha ileri olduğu halde çok güçlü Pers ordusu karşısında yapacakları bir şey yoktur. Persler onları kuş avlar gibi tek yenerek egemenliğine katar, Aynı kaderi paylaşan Samos (Sisam), Kos (İstanköy) adaları şanlıdır. Zira Perslerin donanması yoktur.

Knidoslular tanrı Zeus’a başvururlar Balıkaşıran mevkiinde iki deniz çok çok daralır, burada bir kanal açalım Datça’yı ada haline getirelim diye. Kâhinlerin yorumuna göre Zeus otursunlar yerlerinde der istesek biz orayı ada olarak yaratırdık.

Bugün artık Zeus yok, onun hükümleri geçersiz.

Ülkeyi yönetenlere bir önerim var. GELİN BU KANALI AÇALIM YA DA ALTINDAN GEÇEN BİR TÜNEL AÇALIM. Bu gün Datça’nın ve Gökova’nın cennet koyları yerli ve yabancı turist misafirler tarafın gezilmektedir. İleride Türkiye refah arttıkça bu daha da artacaktır. Tur tekneleri Datça’nın cennet koylarını gezsinler diyorum.

Yazım ekine yörenin bir haritasını ekliyorum.

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI