İYONYA BİRLİĞİNİN DİNİ MERKEZİ KUŞADASI’NDA PANIONIUM

İYONYA BİRLİĞİNİN DİNİ MERKEZİ KUŞADASI’NDA PANIONIUM


İyonya Birliği 12 kentten oluşmakta ve kentler iç yönetimlerinde tamamen bağımsız. Belirli dini törenlerde bir araya gelirlerdi.
Bunların en önemlisi bugün Kuşadası Davutlar’da bulunan Samson (MYKALE) dağının denize bakan yüzünde olan PANIONIUM idi.
Bu tapınak 12 kentten PRIENE kentinin arazisindeydi. Prien’e uzaklık yaklaşık 15 km idi. Çok dikkat çekicidir ki bu tapınak SAMOS adasına
daha yakındır. Hera tapınağının da burada olması Samos’un birliğin dini merkezinde idi.
11 Ekim günü Samos adasından 17.00 vapurla ayrıldık Kuşadası’ndan minibüsle doğru Aydın’a doğru hareket ettim, Muğla’ya son minibüs saati olan 24.00 de yetişemeyeceğim diye bir akşam da DSİ Aydın Bölge Müdürlüğü misafir hanesinde kaldım. Çok yorulmuştum. İyi uyuyarak dinlendim.
Sabah aydında bir tur attım, özellikle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’nun çalışmaları dikkat çekiciydi.
Özellikle otogar binaları çok görkemliydi. Özlem Çerçioğlu benim de görev yaptığım Konya Selçuk Üniversitesi mezunuydu. Doğrusu gurur duydum.
Aydın’da arkeoloji merakı beni Arkeoloji Müzesine götürdü. 5 yıl önce Denizli yolunda yeni yerine taşınmış. Bina ve bahçesi çok geniş ve
gelişmelere elverişli idi, ama bina çok dolu değildi. !!!!

Daha çalışma istiyordu, örnek olarak çok önemli yazıtlar okutturulup Türkçeleri ile yanlarına konmalıydı. Ama gene de müze hakkında küçük bir kitapçık bulabildim.
Müzeyi gezdim, en dikkatimi çeken PANIONIUM bölümü idi. Burada şöyle deniliyordu:
Kuşadası Davutlar Belediyesi, içerisinde yer alan Panionium antik tapınağından kazı sonrası çıkan objeler sergileniyordu ve hepsinden önemlisi bu tapınağın 1/3 oranında küçültülmüş bir örneğinin müze içinde kurulmasıydı.
İyonya birliğinin en önemli tapınağı Panionium bir resmi burada verilmiştir.
Bu şekilde Kuşadası’nda başlayan, Samos adasında ve Aydın devam eden
gezim sona eriyordu.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI