ROMA'YI VE DÜNYAYI DEMİR YUMRUKLA 52 YIL YÖNETEN İLK ROMA İMPARATORİÇESİ LIVIA (M.Ö 38-M.S 14)

ROMA'YI VE DÜNYAYI DEMİR YUMRUKLA 52 YIL YÖNETEN İLK ROMA İMPARATORİÇESİ LIVIA (M.Ö 38-M.S 14)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Roma Anadolu toprağına ilk defa M.Ö 133 yılında girmiştir. Önce tam bir hâkimiyet kuramamış bazı eyaletleri atadığı valilerle ve bazı bölgeleri kendine bağlı krallıklarla yönetmiştir.

Anadolu'yu Roma adına yöneten ve Mısır Kraliçesi Cleopatra ile işbirliği yapan Marcus Antonius'u M.Ö 30 yılında ortadan kaldıran sonradan AUGUSTUS (M.Ö 63-M.S 14) ismini alan Octavia tarafından M.Ö 27 yılında Roma İmparatorluğu kurulmuştur. M.Ö 44 yılında öldürülen Roma'nın babası kabul edilen Julius Caesar (M.Ö 100-44) Avgustus'un ana tarafından büyük amcası olup onun tarafından evlat edinilmiştir. Nitekim gelen her imparatora onun adı ek olarak verilmiştir.

Bilindiği gibi Temmuz ayına Julius (July), Ağustos ayına da Augustus'un isimleri verilmiştir.

İmparatorluğun kurulması ile tüm Anadolu coğrafyası zamanla Roma hâkimiyetine girmiştir.

Augustus iki defa evlenmiştir. İlki olan Scribonia'dan M.Ö 39 yılında kızı Julia doğmuştur. İmparator M.Ö 38 yılında evli bir kadın olan LUVIA DRUSILLA'ya âşık olmuş, onun eşinden boşanmasını sağlamış, ilk eşinden iki oğlu olan Livia ile M.Ö 38 yılında ikinci evliliğini yapmıştır. Bu evlilik İmparator Augustus ile Livia'nın ikinci evlilikleridir. Livia İmparator ile çok iyi anlaşmış, ülkeyi kocası ölene kadar o yönetmiştir denilebilir.

Livia'nın ilk eşi olan Tiberius Cladius Nero Roma'nın önde gelen aristokrat ailelerinden birinin oğludur.

İmparator Augustus gerçekten tarihte ki en büyük imparatorluğu kurmuş, bunun için de bir hanedan meydana getirmek istemiştir. Tek kızı Julia çeşitli evlilikler yapmış ve çocukları olmuştur. Ermenek kentine ismi verilen Germaniyus torunudur. Hepsi imparatorun sağlığında ölmüşlerdir. Soyundan gelen hiç kimse imparator olmamıştır.

M.S 14 yılında ölümü eşinin daha önceki evliliğinden Tiberius (14-37) ikinci imparator olmuştur. Oğlu Tiberius'un imparatorluğu döneminde ölümüne kadar 15 yıl (14-29) ana imparatoriçedir. Gene etkilidir. Ama ilki kadar değil.

Tiberius çok başarılı bir imparator değildir. Onun yerine 37-41 yılları arası gene aynı aileden Caligula imparator olmuştur. Genç Caligula çok zalim ve çok katı bir imparator olmuş, çıkan bir isyan sonucu öldürülmüş, imparator aranmış ciddiye alınmayan kekeme, sağlık sorunları olan Cladius (41-54) istemeye istemeye imparator olmuştur. Bir sonraki yazıya konu edeceğimiz ve çok büyük işler başaran Livia'nın ikinci oğlu Drusus'un oğludur. Yani Livia babaannedir.

Livia Drusilla (M.Ö 58-MS 29) arsısında yaşadı. M.Ö 38-14 yılları arasında Roma'yı yönetti. İmparatorluğun babası Julius Caesar (M.Ö 100-44) sayılırsa Roma İmparatorluğunun anası Livia denilebilir.

Ölümü üzerine Roma'da İmparator Augustus yanına gömüldü. Torunu Cladius tarafından tanrıçalaştırıldı.

Sonuç olarak benim yorumum göre; Livia'yı büyük bir imparatorluğun kuruluşu içinde yer almıştır. Bütün bunlar olurken acımasız, kanlı olaylarda vardır.

Bu imparatorluk ile Anadolu'da çok önemli gelişmeler olmuş, pek çok kentler mantar gibi ortaya çıkmıştır.

İmparatoriçe Livi'anın Napoli Müzesinde bulunan mermer bir heykelinin resmi eklenmiştir.

 

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI