TARİHTE SU VE SU UYGARLIĞI II

TARİHTE SU VE SU UYGARLIĞI II

MEHMET BİLDİRİCİ

(önceki yazıdan devam)
İkinci çok önemli bir olay 1994 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) 40. Kuruluş Yılı törenleri olmuştur. Ankara’da 12-14 Nisan tarihleri arasında “Su ve Toprak Kaynaklarını Geliştirme”
Konferansı düzenlenmiştir.
İlk günün sabah oturuma bu konuda büyük bir otorite olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katılmıştır. Konferansın öğleden sonraki oturumu tarihi su yapılarına ayrılmıştır. Dört konuşmacı bildiri sunmuştur.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kazım Çeçen Ege Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Ünal Öziş DSİ Konya IV. Bölge Müdürlüğü’nden İnş. Yüksek Mühendisi MEHMET BİLDİRİCİ DSİ Antalya XIII Bölge Müd.  İnş. Yüksek Mühendisi Alaaddin Büyükyıldırım Ayrıca bu etkinlik kapsamında üç de tarihi su yapıları kitabı yayınlanmıştır.
Bunlar Prof. Dr. Ünal Öziş (1934) tarafından hazırlanan genel konuları kapsayan Tarihi Su Yapıları,
Mehmet Bildirici tarafından hazırlanan “Konya Tarihi Su Yapıları-Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Yalvaç, Mut, Silifke, Side” Alaaddin Büyükyıldırım tarafından hazırlanan “ Antalya Tarihi Su Yapıları
Yayınlanan kitaplar 1000 adet basılmış, tüm üniversite ve kütüphanelere gönderilmiştir.
Toplantıya katılan zamanın Bayındırlık Bakanı Müsteşarı ALTAY BİRANT kitapları çok beğendiğini kitapların yazarlarını ve onlara destek olan bölge Müdürlerini kutlayan bir mesaj yayınlamıştır.
Daha sonra 2004 yılında Prof Dr. Henning FAHLBUSCH öncülüğünde ve Avusturya’da kazı yapan Avusturya Arkeoloji Enstitüsü himayesinde Uluslararası bir Kongre düzenlenmiştir, ismi “CURA AQUARUM IN EPHESOS 2004” olup buradaki Cura Aquarum kelimesi Latince olup “Su Yönetimi” anlamına gelmektedir. Bu toplantıya 100’ün çok çok üstünde yurt dışından (Almanya) ve yurt içinden arkeologlar ve mühendisler katılmıştır. Ayrıca çevredeki antik kentler ve onların su yapıları görülmüştür. Bu kentler başta Efes, Priene, Denizli Laodikya, Hierapolis. Hierapolis kentinde İtalyan kazı heyeti nefis bir klasik müzik konseri eşliğinde unutulmaz bir yemek vermiştir.
Kongrenin dili İngilizce ve Almanca’dır. Bu bildiriler editör Gilbert Wiplinger tarafından bu iki dilden yayınlanmıştır.  İyi incelendiğinde Anadolu Su yapıları tarihine büyük bir ışık getirmiştir. Bu kongreye bende Karia bölgesinden Keramos (Ören) su yapıları ve dinlendirme havuzu ile ilgili bir bildiri sunmuştum.
Bundan dört yıl sonra İzmir Gümüldür DSİ kampında İzmir II Bölge denetimde Prof. Dr. Ünal Öziş öncülüğünde Ege ve Karia bölgesinin incelendiği bir “Tarihi Su Yapıları Toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantıda aktif olarak Prof. Dr. Ünal Öziş, Denizli Pamukkale Üniversitesinden Prof. Dr. Orhan Baykan, ben MEHMET BİLDİRİCİ ve Antalya Su Yapıları Tarihi Yazarı Alaaddin Büyükyıldırım görev
almıştır.
Sonuç olarak bu konuda çok uzun sürede (en az 20 yıl)  araştırma ve incelemelerini hidrolik bilimine dayalı olarak karşılıksız çalışanlar şöyledir denilebilir.
Prof. Dr. (İnşaat Yüksek Mühendisi) Kazım Çeçen (1919-1997) Prof. Dr. (İnşaat Yüksek Mühendisi) Ünal Öziş (1934) Prof. Dr. (İnşaat Yüksek Mühendisi ) Orhan Baykan (1953-2017)
İnşaat Yüksek Mühendisi MEHMET BİLDİRİCİ İnşaat Yüksek Mühendisi Alaaddin Büyükyıldırım
Sonuç olarak bu yazılarla su tarihi ile tüm konuları açıklamak mümkün değildir. Bu yazılar bir ön giriş kabul edilmelidir. Konuya merak saranlar benim Web siteme başvurmalıdırlar.
www.mehmetbildirici.com
Ayrıca bana mail ve telefonla ile ulaşabilirler
Mehmetbildirici34@gmail.com    Tel:0 542 241 0302
Son olarak da Muğla ve çevresinde çalışan İnşaat Mühendisi arkadaşlarıma bu konuya girmelerini hararetle öneririm. Zira bu konularda gerçekten Ege Bölgesi, hatta tüm Anadolu’muz bir açık hava  müzesidir. Konuya girebilirseniz asla çıkamayacaksınız.
Önümüzdeki yazım geçen yıl kaybettiğimiz Prof. Dr. Orhan Baykan hakkında olacaktır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI