TAHTA(LI) KÖYDEN YÜKSEKKUM’A KÖYCEĞİZ TARİHİ

TAHTA(LI) KÖYDEN YÜKSEKKUM’A KÖYCEĞİZ TARİHİ

 (YAPICI MUSTAFA AMCA)

            Mustafa Amcanın yüz yaşını aşarak dalyayı devirdiğini duyunca Hanımla arabamıza atlıyor ve eski Fethiye yolu üzerindeki evinin kapısına dayanıyoruz. Komşunun da yardımıyla kapısını çaldığımızda bizi güler yüzle karşılıyor. Maşallah gücü kuvveti yerinde, kendi işini kendisini görebiliyor. Bildiğimiz halde buraya nereden geldiğini soruyoruz. 14 yaşında Denizli Kale/Davaz’ dan önce Çakallık’ a (Dalaman), oradan Ortaca’ ya oradan da Köyceğiz’e sanat öğrenmek için gelmişler. 75 yıl inşaatlarda yapıcı ustası (duvarcı) olarak çalışmış. Kendisine YAPICI MUSTAFA derlermiş. İçki ve sigarayı hiç içmemiş, her gece kalkar bir bardak sütünü içermiş. Babası 90, anası 45 yaşında vefat etmişler. Babası 4 kez evlenmiş, kendisi ise iki kez evlenebilmiş. ”Babama yetişemedim!” diyor. Ama birinci hanımıyla 40 yıl, ikinci hanımıyla 35 yıl evli kalmış Mustafa Amca. İki erkek bir kız evladı olmuş. Askerliğini Isparta ve İzmir’de yapmış. Beş yıl Ziraat Bankasına para yatırarak sigortadan emekli olmuş. Eskiden ara sıra kahvehaneye falan gidermiş ama son zamanlarda gitmez olmuş. Küçük oğlu Esnaf Kefalet Başkanlığı yapmış, büyük oğlan da kendisi gibi duvarcıymış.

“Köydeki taş duvarlı evlerin yapılarının %90’ ını Hasan KOÇ ile biz yaptık” diyor. “Bundan yüz yıl kadar önce buralar sazlık bataklıktı, tarlalarda da pamuk, pirinç ve mısır ekilirdi. Doğru dürüst taş yapı yoktu. İlk zamanlar yazlık saz kulübeler, işçi evleri vardı. Sonra dağdan getirilen tahtalarla tahta barakalar, evler yapılmaya başlandı. Sonra sonra taş yapılı evlere geçildi. Bundan dolayı Köyceğiz’in ilk adı TAHTA(LI) KÖY idi, sonra YÜKSEKKUM dediler sonra da karşıdaki eski Köyceğiz Köyünden sonra buralara da taşınmalar olunca KÖYCEĞİZ olarak anılmaya başlandı. İlk zamanlar yaptığımız evlerin harcı çamurdandı, durumu daha iyice olanlar kireç harç ile yaptırırlardı evlerini.  Son zamanlarda çimento da kullanırdık diye ekliyor. İlk zamanlar buralarda çimento yoktu, Rodos’tan getirirlerdi.” Diyor.

Ormandan ağaçları kesip Dalaman çayına atarlar ve oradan da deniz yoluyla yurt dışına gönderirlerdi. Orman işini daha çok Bulgaristan’dan gelenler yapardı. Hatta onların içinde İSPİRO diye biri vardı ve efelik yapardı ve Panguduz’ da yaşardı. Bu İspiro, dağda belde kadına, kıza musallat olmaya başlayınca Pınarköy taraflarında köylüler bir oyuna getirerek öldürdüler.” Mustafa Amca’ nın okuma-yazması yokmuş.” O zamanlar öyleydi, babam anamı boşayınca okula gidemedik” diyor.

“Şimdi artık eski insanlar, eski komşuluklar kalmadı, hastalıkta, sağlıkta kapını açan bile olmuyor.  Herkesin elinde bir keser hep bana hep bana diye yontuyor. Bu gün büyük oğlan seksen yaşındadır. İnsanlar çoğalıyor ama toprak yine aynı toprak, gün gelecek ev yapacak, bahçe yapacak yer bulamayacağız. Buraların ilk sahiplerinden biri Tahir Ağa diye bir ağa idi. Kargıcak’ tan Çakallık’ a, Ağla sırtlarından denize kadar hep onundu. Benim çocukluğumda Davaz’ da şeker çuvalla kütle halinde gelir ve satırla parça parça kesilip kırılarak satılırdı. Mezarımı belediyeden 20 sene önce alıp yerimi ayırdım. Nasip olursa baharda mezarımı kazdırıp duvarını falan ördüreceğim hanımla yan yana. Çok şükür kimseye 25 kuruş borcum da yok.”

Mustafa Amca, eve ilk geldiğimizde bizden çekinmişti. Kimdir, nedir bunlar? Diye. Dünyanın bin bir türlü hali var. “Korkmuyor musun, evlere girip yaşlıları kandırıp paralarını, kıymetli varlıklarını alıp gidiyorlar?” dediğimizde. “Korkmaz mıyım, beni de dört kere kandırdılar” dedi. “Nasıl oldu?” diye sorduğumuzda Bir defasında halı yıkama aracı satmışlar, bir keresinde de tansiyon aleti. Halı yıkama aracının taksidini hala ödüyormuş. Görüşmemizi bitirip fotoğraflarımızı da çekildikten sonra Mustafa Amca’ ya “Söyle bakalım Mustafa Amca, paraları nerede saklıyorsun, odalardan birinde mi, yoksa bahçeye mi gömdün?” diye latife yaptığımızda Amca, şöyle bir duraladı ve yüzümüze baktı. Ne diyeceğini de şaşırdı. Bizim Hanıma dönmüş soruyor: “Şimdi ben buna ne diyeyim” diye. Hanımı daha güvenli bulmuş herhalde. Ben bunun bir şaka olduğunu belirtmek için kahkahayı koyuverince rahatladı. Geldiğimizde yaptığımız gibi giderken de elini öpüp ayrıldık. Kendisine daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz. Biz görüşürken oğullarından biri gelip gitti. Ayrıca yan komşusu da gelip bir süre bizim görüşmemize katılmıştı. O yüzden rahattı. Başka yaşlı ve başka tarihlerle görüşmek umuduyla…

YAZARIN DİĞER YAZILARI