OĞUL’DAN BABA’YA

OĞUL’DAN BABA’YA

Merhaba BALIKÇI

 

Bilirsin, seninle doğum günün olan 17 Nisan’larda söyleşmeyi severim. Ama bugün, yani dünyaya son “Merhaba”nı savurduğun günün yıldönümünde sesleniyorum sana. Zira; başta Yusuf Ziya Ulusoy ile Cengiz Özdemir olmak üzere, sevenlerin, senin adını taşıyan sokakta buluşmuşken, birkaç cümleyle sesimi manevi kişiliğine yollamak istedim.

Balıkçı; sende sihir gibi gizemli bir güç var.

Hatırlarsın; bana, Pierre Danino’nun “Tanrı Babanın Hatıra Defteri” adlı kitabını önermiştin. O müthiş romanda Tanrı Baba, bir değişiklik olsun diye, bir kişiyi yaşlı olarak dünyaya getirtiyor; adamcağız, bir yıl birer yaş gençleşerek, çocukluğuna dönüyor ve doğduğu gibi ölüp gidiyor.

Sen ise, küçülüp ölmüyor, tam tersine, her geçen yıl daha bir gençleşiyorsun. Öyle ki; aradan yıllar geçtikçe, yeni yeni sevenlerin katılıyor aramıza.

Bir örnek vereyim: 1946 yılında, demek 72 yıl önce yayınlanan ilk romanın “Aganta Burina Burinata”, şimdiye kadar 60’a yakın yeni basım yaptı. Üstelik bu kitap, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser” arasına alındı. Senin isteğin de bu değil miydi?  İşte, çok sevdiğin çocuklardan başlıyor okurların.

Aramızdan ayrıldığın 1973 yılından beri, birini Azra Erhat anam olmak üzere, 30 kitabını yayına hazırladım. Beş çocuk kitabın, bir o kadar da hakkında kitap çıktı. Ayrıca, birkaç kitabın birkaç ayrı dile çevrildi; hakkında İngilizce iki kitap yayınlandı.

Bana gelince Baba; gösterdiğin doğrultuda merdivenleri tırmanarak, 80. Basamağa geliyorum. Bu süre içinde “Muğla, İzmir ve Türkiye Kültürüne en fazla hizmet eden kişi”, “İleri Yaş Dostu” seçildim. Adım Akyaka’da bir sokağa, Gökova’da bir caddeye, Muğla’da 3 bin 500 kişilik açık hava tiyatrosuna verildi.

Şimdi ise, yaşamaya ve yazmaya doyamadığın Gökova’da, adımı taşıyan Kültür Evi kuruluyor. Başta seninkiler olmak üzere bütün kendi ve referans kitaplarım orada araştırmacıların hizmetine sunulacak. Ben yaşadıkça seni yaşatmaya devam edeceğim.

MerHABA !...

YAZARIN DİĞER YAZILARI