RESMİ ARAÇ SAYIMIZDA AVRUPADA BİRİNCİYMİŞİZ

   RESMİ  ARAÇ  SAYIMIZDA AVRUPADA BİRİNCİYMİŞİZ

  En son koalisyon hükümeti sırasında resmi araç sayımızın yüksekliğinden söz edilip,bu sayının azaltılması için çalışmalara başlanmıştı. Ama sadece başlanmıştı,her  hangi bir çalışmaya gidilmemişti.Hata kurnazlıklar yapılarak eskimiş araçların  yerine yenilerinin alınması gibi bir oyun bile oynanmıştı.Eski araçların önünde pozlar verip bunların satıldığı söylenmişti ama onların yerine nelerin alındığına dair bir bilgi verilmemişti.Şark kurnazlığı denilen anlayış öne çıkıyordu yine.

   Aradan bunca zaman geçti yne aynı gündemi gördük önümüzde..bir araştırma sonucuna göre resmi araç sayımızda Avrupada birinciliğe yükselmişiz.Nihayet Avrupalıların nönü geçecek bir rakamımız olmuştur böyle.buna göre  bizde   115 bin arac varmış.Yalnız bu sayıya  zaman zaman ilgililerin  kiraladıkları dahil değildir.çünkü bizde son yıllarda araç alma yerine kiralama modası getirilmiştir.Bir aracın kiralanması onun satın alınmasından daha pahalı olmaktadır ama..

    Fransa’da bu araç sayısı kaçmış biliyor musunuz?İKİ BİN..İtalyada bu sayı 29 Bin..Demek ki Fransa,İtalya gibi fakir   “!” ülkeler yönetenlerine bizim kadar itibar etmiyorlar..Onları bizim kadar sevmiyorlar ki altlarına resmi araç bile veremiyorlar..

    Geçmiş yıllarda Almanlar için de aynı şeyleri söylemiştik,Onlar da yöneticilerine bizim kadar sevgi ve saygı gösteremiyorlar.Almanyanın  nüfusu bizim kadar ama o zaman yapılan bir araştırmaya göre Almanyanın   resmi araç sayısı sadece 11 Bin..Şimdi siz Almanyada  yönetici  olmak istermisiniz bu koşullarda?

     Üstelik bizde dinci anlayış iktidardadır ve israfı param sayan bir anlayıştır bu..Ama devleti için kesinlikle israftan kaçınmamaktadır.

   Avrupada bir okulun önünde durunuz ve resmi araçlardan inebilecek öğrenci aramaya çalışınız.Bula bilirmisiniz acaba? Ya da ilgili hanımefendiler günlere taşıyan bir resmi araç görebilir  misiniz?

  Bazen sosyal medyada Avrupa’nın   bazı  devlet  adamlarının  otobüslerle bisikletlerle işe   gittiklerini gösteren resimlere rastlıyoruz.Ne yapsın adamlar ellerinde binebilecekleri çok resmi araçları yok ki..Aslında bizden yardım isteseler belki yardımcı olabiliriz ama..

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI