BEDELLİ ASKERLİK : ‘’VATAN BORCUNDAN ,15 BİN TL’LİK BANKA BORCUNA…’’

BEDELLİ ASKERLİK : ‘’VATAN BORCUNDAN ,15 BİN TL’LİK BANKA BORCUNA…’’

Malum ,askerlik yapanlar bilirler.Askerde yürüyüş sırasında bütün askerler tarafından dile getirilen sloganlar vardır.Bunlardan biri de  ‘’ Her Türk asker doğar ‘’ söylemidir.Türkler için tarihten gelen bir ordu-millet kavramı vardır.İlk Türk devletlerinde eli silah tutan bütün erkekler asker sayılır ve topluca savunma yapılırdı.

Türk toplumunda askerliğini yapmayanı adamdan saymazlar,’’Sen daha çocuksun ,askerliğini yap da gel ‘’ derler.Gerçekten askerlik başta anne ve baba olmak üzere  insan kıymetinin bilindiği ; arkadaşlığın,dayanışmanın ,paylaşmanın öğrenildiği ve gerektiğinde ‘’ ölüm yoldaşlığı’’nın yapılıp şehadete ulaşıldığı yerdir.

Bu yüzden askerlik Türk toplumunca son derece değerlidir.Bunun için askere yolladığımız gençler,davullarla,zurnalarla ve dualarla askere yollanır.Savaş dönemlerinde tıpkı kurbanlık koçlara yakıldığı gibi savaşa yollanan gençlerin saçlarının bir kısmına kına yakılırdı.(Çanakkale savaşları sırasında saçındaki kınadan dolayı anasına dert yanan ve şehit düşen Kınalı Hasan buna örnektir)

CAN VE KAN BEDELİNDEN 15 BİN TL’LİK BEDELE

Her şeyin bir karşılığı,bedeli olduğu gibi özgür ve bağımsız yaşamanın da bir bedeli  vardır.Bu bedel atalarımızın bizlerin özgür ve bağımsız yaşamaları için ödedikleri ‘’ Can ve kan bedelidir ‘’.Biz onların canı ve kanı pahasına ödedikleri bedel sonucunda bizlere kazandırdıkları bu değerlere sahip çıkmazsak aynı bedel bize de ödetilir.Nitekim Güney Doğu’dan tabutlar içinde gelen gencecik şehit bedenleri bir ‘’bedel’’dir.

Orhan Şaik Gökyay ‘ın ‘’ Bu Vatan Kimin ? ‘’ şiirinde : 

 ‘’ Bu vatan , toprağın kara bağrında
  Sıradağlar gibi duranlarındır,
   Bir tarih boyunca onun uğrunda 
  Kendini tarihe verenlerindir.’’

Dediği gibi ,bu vatan, kendini bu topraklar için feda edenlerin midir? Yoksa Nazım Hikmet’in ‘’ Vatan Haini ‘’ şiirinde ‘’ …Vatan çiftliklerinizse, 
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan…’’ diye dile getirdiği yat,kat,holding sahibi olanların mıdır? Ya da Dünya’da bir dikili ağacı olmayıp,dünya  yansa bir kalbur samanı yanmayacak olanların mıdır ? Bence hepsinindir.

O zaman bir dikili ağacı olmayıp,bir kalbur  samanı bile yanmayacak olanlar vatan savunması için en değerli hazinelerini ‘’ CANLARINI’’  ortaya koyuyorlarsa diğer tarafın bunun karşılığı olarak 15 bin TL ortaya koyması eşitliğe sığar mı? İnsan hayatının karşılığı 15 bin TL. mi?

Refik Durbaş’ın ‘’Çırak Aranıyor ‘’şiirinde dile getirdiği ‘’ Ölüm hep bana

Bana mı düşer usta?’’

Dediği  gibi vatan için şehadetlik  neden hep yoksullara düşüyor?

 

ONBEŞLİKLERDEN ,15 BİNLİKLERE

 

Düğünlerde oynayıp göbek attığımız ‘’ Hey Onbeşli ‘’ ağıdını hepimiz biliriz.Ağıtta bile göbek atan bir toplum haline geldik.Bu ağıdın ilk dizelerinde dile getirilen .

 

‘’Hey obeşli onbeşli

Tokat yolları taşlı

Onbeşliler gidiyor

Kızların gözü yaşlı ‘’

 

Dizelerinde dile getirilen ‘’ Onbeşli ‘’ sözü onbeş yaşı değil,1315 doğumluları ifade eder.Burada kastedilen tarih Rumi Tarihe göre 1315 tarihidir.Bunun da Miladi takvimdeki karşılığı 1899 tarihidir.

 

Seferberlik ilan edildiğinde asker ihtiyacını karşılamak için Padişah V.Mehmet Reşat 31 Mayıs 1915 tarihinde yayınladığı bir fermanında ‘’ Vücutça müsait olan lise ikinci sınıf öğrencilerin de savaşa katılmakla şereflendirmeleri ‘’ni buyurmuştur.

 

Bu yüzden Balıkesir Lisesi ,İstanbul Lisesi,Kayseri Lisesi,Erzurum Lisesi ile Kastamonu lisesi çok sayıda öğrencisini  Çanakkale savaşlarında şehit vermiştir.Ayrıca İstanbul Tıp Fakültesi’nin birinci sınıf öğrencilerinin tamamı Çanakkale’de şehit düştüğü için İstanbul Tıp Fakültesi 1921 yılında hiç mezun vermemiştir.

 

CAN MI,PARA MI ?

 

Can parayı kazanır,ama para canı kazanamaz.Bir canın karşılığı onbeşbin TL. olamaz.Bu yüzden bu ülkenin yasalar karşısında eşit ! yurttaşları olarak hepimiz bu ülke için aynı aynı bedeli ödemeliyiz.Bu yüzden ‘’Para bedelli ‘’ askerliğe eşitlik ilkesine aykırı olduğu için karşıyım.

Son söz olarak Tevfik Fikret’in ‘’ Neler yapmadık ki bu vatan için ; kimimiz nutuk çektik kimimiz öldük ‘’ dediği gibi ,şimdi de ‘’Neler yapmadık bu vatan için ,kimimiz onbeş

Bin TL. verdi kimimiz ‘’ öldük.Diyoruz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI