Datça’da Tarla Günü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen “Itri ve Tıbbı Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Üretiminin  Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi” projesi kapsamında Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Datça’da Tarla Günü düzenlendi.
Altar Zeyhan
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen “Itri ve Tıbbı Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Üretiminin  Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi” projesi kapsamında Datça’nın Emecik Mahallesinde tarla günü düzenlendi. Üretici Yasin Kolaşin’in tarlasında düzenlenen tarla gününe; Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, şube ve ilçe müdürleri ile Datça ve çevre ilçelerden birçok yetiştirici katıldı. Çalışmalar hakkında İl Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Hakan Çağatay Başaran ve Tekniker Ünal Yılmaz katılımcıları bilgilendirdi. Ardından konuşma yapan İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, salep üretiminin zorluğuna dikkat çekerek doğada hunharca toplanan bitkilerin yok olmaya başladığını söyledi. Erkal, “Yetiştiricilerin tarla günümüze yoğun katılım sağlamaları beni mutlu etti. Bizler de sürekli yaptığımız çalışmalarımızla onları bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.
“Itri ve Tıbbı Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Üretiminin  Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi Projesi” kapsamında bu yıl;  80 Bin adet Anadolu Adaçayı, 40 Bin adet İzmir Biyeli Kekiği, Bin 600 adet Defne ile 240 kg salep  üretimi yapılarak dağıtıldı ve 2 alanda Sakız Ağacı çalışması yapıldı. 

DİĞER HABERLER