Yunanistan heyeti Fethiye’de

 Yunanistan heyeti Fethiye’de

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Yunanistan’dan Fethiye’ye gelen heyeti akşam yemeğinde misafir etti. Kayaköy’den mübadele döneminde Yunanistan’a gitmek zorunda kalanların da katıldığı yemekte Atina'ya yaklaşık 4 kilometre mesafedeki, Egaleo kentinin Belediye Başkanı Birmpas Dimitrios de yer aldı. Yemek esnasında Fethiye Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü’nce hazırlanan kısa filmler ekranlarda gösterildi.

SAATCI, “ULUSLARARASI POLİTİKAYI YEREL YÖNETİCİLERE BIRAKSINLAR”

Misafirlere ‘hoşgeldiniz’ diyerek konuşmasına başlayan Başkan Saatcı, “Biz neticede mübadele ile ayrılmış iki toplumuz. Aslında uluslararası politikayı yerel yöneticilere bıraksalar, biz kendi işimizi kendimiz hallederiz. Benim ailem de Dilek Hanımın ailesi gibi Girit Muhaciridir. Biz de Girit’ten gelmişiz. Benim Girit’ten gelen ve kunduracılık yapan büyük dayım derdi ki, ‘Sakız’ın suyu, Girit’in manzarası, Rodos’un havası… Bu üçü bir yerdeyse, neylersin Cenneti.’ Yunanistan’dan gelen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde büyük bir felaket yaşadılar. O yangında hayatını kaybedenlerin ailelerine de buradan taziyelerimi iletiyorum. Hep güzellikler paylaşalım, hep güzel şeyler yaşayalım. Bu tür ziyaretlerin sadece karşılıklı gelip gitmenin dışında, ülkelerimiz arasında sonuca varacak ilişkiler kurmaya vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

 

DİMİTRİOS, “YEREL YÖNETİCİLER SORUNLARI İYİ BİR ŞEKİLDE ÇÖZEBİLİYORLAR”

Egaleo Belediye Başkanı Birmpas Dimitrios ise, “Öncelikle başta Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya ve Türk heyetine misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim Belediyemiz 3 partiden oluşmaktadır. Kendileri adına teşekkür ediyorum. Hepimiz Başkan Saatcı'nın söylediği bir konuda memnun olduk. Yerel iktidarlar sorunları daha iyi bir şekilde çözebiliyorlar. Çünkü bizler halkın sürekli içerisindeyiz. Benim annem de İzmir’den mübadele döneminde Yunanistan’a geldi. Babam savaşta vefat etti. Ama benim aileme Türk bir aile yardım etti. O zamanlar da kardeşimde küçük bir bebekti. İnsanları rahat bıraksalar, insanlar kendi aralarında sorunları halledebilirler” dedi.

Konuşmaların ardından sohbet havasında gerçekleşen yemekte, Yunanistan heyeti temsilcileri Başkan Saatcı’ya bölgeye özel hediyeler sundu.  Yemek, fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Altar Zeyhan

 

DİĞER HABERLER