Milas, Guinness Rekorlar Kitabına girdi


Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen 1. Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği kapsamında Milas, Guinness Rekorlar Kitabına ‘Topaç Çevirme’ alanında girmeyi başardı.
MUĞLA (İHA)

Ülke olarak 69. rekor denemesi Milas Atapark’ta yapıldı. 5 bin 586 öğrencinin verilen işaretle birlikte aynı anda topaç çevirmesiyle Guinness Rekorlar Kitabına girilirken, kuruluşunun Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural’ın sonucu ilan etmesi coşkuyla kutlandı.
12-18 Mayıs tarihleri arasında sürecek olan 1. Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği 5. güne, ‘Kortej Yürüyüşü’ ile başladı. Sakarya Okulu önünde başlayan ve kent merkezinde devam eden yürüyüş Atapark’ta sonlandı.
Festivalin resmi açılışı için düzenlenen törene başta Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat olmak üzere tüm protokol üyelerinin yanı sıra; AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, festivale katkıda bulunan su ürünleri firmalarının temsilcileri, ilçedeki siyasi parti temsilcileri, oda ve STK’ların başkan ve yönetim kurulu üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve binlerce Milaslı katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşması, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yapılırken, törende daha sonra Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Su Ürünleri Firmaları adına Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan V. İhsan Bozan ve Milas Kaymakamı Eren Arslan birer konuşma yaptı.

Düzenlenen festivalin çocuk oyunlarıyla birleştirilerek, çocukların çağın hastalığı olan bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi teknolojiden bir nebze olsun kurtulup geleneksel Türk oyunlarını tanımasının amaçlandığına dikkat çekildi.
Yapılan konuşmaların ardından Milas Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerden oluşan Halk Oyunları gösterisi sunulurken, ülkemize gelen yabancı konuk öğrenci ve öğretmenler, kendi ana dillerinde veya İngilizce, festival ve çocuk oyunları şenliğine davet edilmeleri ve kendilerine gösterilen misafirperverlik için teşekkür ederken, Macaristan ve Kosova’dan gelen konuklar konuşmayı, Türkçe olarak yaptılar.

Milas, bir rekora imza attı
6 gün boyunca birçok etkinliğin yer aldığı festival ve çocuk oyunları şenliğinin belki de en önemli bölümü, Milas olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına iki deneme ile girilmesiydi. Bunlardan ilki olan ve 5586 öğrencinin aynı anda Atapark’ta ‘Topaç Çevirme’ denemesi, başarıyla sonuçlandı. Kuruluşun Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural tarafından denemenin başarılı olduğu ve Türkiye olarak 69. rekorun, ‘Topaç Çevirme’ denemesi olarak tescillendiği ilan edildi. Kararın açıklanmasıyla birlikte Atapark şölen yerine dönüştü. Davul, zurna, konfeti, alkış ve çekilen halaylarla kutlanan karar, tüm protokol ve görevliler tarafından imza altına alındı.
Törende dikkat çeken bir başka nokta ise, öğrencilerden sonra protokol üyeleri de topaç çevirerek renkli görüntülerin oluşmasına sahne oldular. Tüm protokol üyeleri arasında en iyi topaç çeviren ise Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş olurken, törenin son bölümünde tüm katılımcılara birer teşekkür belgesi takdim edildi.
Program, Sınır Tanımayan Şefler Derneği (AREGALA) tarafından sunulan yemek gösterisi ve stantların gezilmesiyle son buldu. 
DİĞER HABERLER
Kıyıkışlacık, yazın su sıkıntısı yaşamayacak haberi

Kıyıkışlacık, yazın su sıkıntısı yaşamayacak

Milas Kıyıkışlacık Mahallesi’nde nüfusun artması ile yaz aylarında yaşanan su sıkıntısı, MUSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin, 2 bin 700 metrelik yeni terfi hattı çalışması ile sona eriyor.Altar Zeyhan Muğla Büyükşehir Belediyes ...
Kıyıkışlacık, yazın su sıkıntısı yaşamayacak
Özer: “Her fırsatı değerlendiriyoruz

Özer: “Her fırsatı değerlendiriyoruz"

Dünyada 15 - 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Dünya Turizm Haftası, Milas'ta da çeşitli etkinliklerle kutlan ...
Özer: “Her fırsatı değerlendiriyoruz"
Sokak köpeğini silahla vurdular  haberi

Sokak köpeğini silahla vurdular

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Pınarcık Mahallesi’nde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bir köpek silahla vuruldu. Kanlar iç ...
Sokak köpeğini silahla vurdular
Milas'ta mobil hizmet binası yenilendi haberi

Milas'ta mobil hizmet binası yenilendi

Muğla Milas’a bağlı Kapıkırı Mahallesi’nde aile hekimliğinin kullandığı mobil hizmet binası, Milas Kaymakamı Arslan’ın ...
Milas'ta mobil hizmet binası yenilendi
Milas, 4. Zeytin Hasat Şenliğine hazırlanıyor haberi

Milas, 4. Zeytin Hasat Şenliğine hazırlanıyor

Muğla Milas'ta üç yıldır yapılmakta olan Zeytin Hasat Şenliğinin dördüncüsü için hazırlıklar başladı. Hazırlı ...
Milas, 4. Zeytin Hasat Şenliğine hazırlanıyor
Zıpkınla Balık Avlama Türkiye Şampİyonası Ören’de haberi

Zıpkınla Balık Avlama Türkiye Şampİyonası Ören’de

Türkiye Su Altı Federasyonu tarafından düzenlenen Zıpkınla Balık Avlama Yarışması 21-22 Nisan tarihlerinde Ören'de yapılacak. 
Zıpkınla Balık Avlama Türkiye Şampİyonası Ören’de
Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’ne onay çıktı haberi

Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’ne onay çıktı

Milas Süt Birliği tarafından Milas’ın Selimiye Mahallesi’nde yaklaşık 2 milyon liraya mal edilmesi planlanan Çiğ Süt Yenileşim Merkezi, Kırsal Kalkınma Yatırımla ...
Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’ne onay çıktı
3 ilde eş zamanlı operasyon haberi

3 ilde eş zamanlı operasyon

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Ekipleri’nce Milas ilçesi başta olmak üzere 3 ilde düzenlenen operasyonda 4 kişi gözaltına a ...
3 ilde eş zamanlı operasyon
Milas Veteriner Fakültesi açılıyor haberi

Milas Veteriner Fakültesi açılıyor

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı ziyaret eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Milas Veter ...
Milas Veteriner Fakültesi açılıyor