Budama kursuna büyük ilgi

Budama kursuna büyük ilgi

Güliz Karaoğlan

Muğla’nın  Seydikemer İlçesi Arsa Mahallesi’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik personellerince açılan kursa çiftçiler yoğun ilgi gösterdi.

80 çiftçinin budama eğitimi aldığı kursla ilgili Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Coğrafi konum olarak 600-1200 metre rakımda güney batı konumunda olan Arsa Mahallemiz ender görülen mikro-klima özelliği taşımaktadır.

Yöreye has çeşit olan “margaz” üzümünün bir alt türü olan geçci sofralık çeşit olması ve piyasada ürünün bittiği dönemde hasada gelmesi nedeniyle bölge çiftçilerimiz için ekonomik açıdan büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle eğitime katılan  80 çiftçimize, önce budama teknikleri kültürel ve kimyasal mücadele konusunda teorik bilgi verilmiş,  daha sonrada sahada budama yapılmıştır.

Mahallemizin önemli diğer geçim kaynaklarından olan elma ve zeytinlerde de farklı yaşlardaki çeşitlerde yaşa göre budama usulleri hem teorik hem de sahada uygulamalı verilmiştir

 Çiftçilerimizin yoğun ilgisi ve katılımıyla Arsa Mahallemizde “Meyve Ağaçlarında Budama” konusunda eğitim çalışmaları başarıyla tamamlanmıştır.”

 

 

DİĞER HABERLER